چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
شماره روزنامه : 628

اخبار کوتاه انرژی

طرح ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه‌های نفت وارد فاز تکمیلی شد
طرح ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه‌های نفت که با هدف استفاده بهینه از میعانات گازی پارس جنوبی در دستور کار قرار دارد، وارد فاز تکمیلی شد.
به گزارش شرکت ملی نفت ایران، فرخ‌ علیخانی، معاون تولید این شرکت با اشاره به اینکه طرح ملی ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه‌های نفت در فاز تکمیلی خود قرار گرفت، اظهار کرد: موفقیت در به نتیجه رسیدن طرح تهیه و انتقال نفت سنتزی به عنوان خوراک پالایشگاه‌های اصفهان و آبادان نتیجه کار خوب گروهی بین شرکت‌های ملی نفت ایران، پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و مجتمع گازی پارس جنوبی با محوریت شرکت ملی ‎نفت بوده است. وی با اعلام خبر ارسال روزانه ۲۰ هزار بشکه نفت سنتزی به عنوان خوراک پالایشگاه آبادان از چهارشنبه، (هشتم مردادماه)، گفت: عمده تولید گاز کشور از پارس‌جنوبی صورت می‌گیرد که همراه آن میعانات گازی نیز تولید می‌شود؛ میعانات گازی در برخی از پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها به ویژه پالایشگاه ستاره خلیج فارس استفاده می شود اما مازاد آن باید مدیریت شود تا خدشه ای به تولید پایدار گاز کشور وارد نشود.
معاون تولید شرکت ملی نفت ایران با اشاره به راه‌کارهای پیش رو برای مدیریت میعانات گازی، گفت: تولید نفت سنتزی یکی از روش‌های به‌کارگیری میعانات مازاد بود که در واقع ترکیب نفت خام فوق سنگین و میعانات گازی با نسبتی مشخص برای استفاده در پالایشگاه‌ها به عنوان خوراک است. علیخانی از برگزاری جلسات متعدد و برنامه‌ریزی‌ برای به‌کارگیری این روش یاد کرد و گفت: ابتدا برنامه‌ریزی برای استفاده از آن به عنوان بخشی از خوراک  پالایشگاه‌های شمال کشور از مبدا پالایشگاه اصفهان صورت گرفت و پس از عملیاتی شدن و تثبیت شرایط، در فاز تکمیلی، تامین بخشی از خوراک  پالایشگاه آبادان نیز از این نوع نفت در دستور کار قرار گرفت و اجرایی شد.
وی از انجام کار خوب گروهی برای اجرای این طرح ملی یاد کرد و گفت: همکاری شرکت‌های ملی نفت ایران، پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و مجتمع گازی پارس جنوبی (SPGC) در این موضوع با محوریت شرکت ملی نفت ایران منجر به اجرای صحیح طرح در زمان بسیار کوتاهی شد؛ از طرفی در شرکت ملی نفت ایران نیز همکاری شرکت‌های عملیاتی از جمله شرکت نفت فلات قاره، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت پایانه‌های نفتی ایران در کنار مدیریت‌های نظارت بر تولید و امور بین الملل، با حمایت و پیگیری مدیریت ارشد شرکت ملی نفت ایران، منجر به تسریع و صحت انجام طرح شد.
به گفته معاون تولید شرکت ملی نفت ایران، نفت سنتزی از بهرگان با استفاده از خطوط لوله شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به تلمبه‌خانه امیدیه و بعد به سمت پالایشگاه اصفهان ارسال می‌شود و با تثبیت شرایط و ایجاد هماهنگی بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، اجرای طرح برای پالایشگاه آبادان نیز کلید خورد.
علیخانی افزود: از آنجایی که خط لوله مورد نظر برای انتقال نفت سنتزی به پالایشگاه آبادان وجود نداشت، نزدیک‌ترین نقاط شناسایی و ظرف مدت ۱۶ روز از سوی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری، خط لوله مورد نظر بین دو خط ایجاد شد و ۸ مردادماه انتقال نفت سنتزی به پالایشگاه آبادان با دبی روزانه ۲۰ هزار بشکه آغاز شد.
وی تولید و ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه‌های اصفهان و آبادان را نتیجه همدلی و چالاکی بخش‌های مختلف شرکت‌های تابعه وزارت نفت دانست و گفت: متناسب با ظرفیت خوراک پالایشگاه‌ها امکان افزایش میزان نفت سنتزی ارسالی وجود دارد، اما در حال حاضر ۵۰ هزار بشکه در روز برای اصفهان و ۲۰ هزار بشکه به سمت آبادان ارسال می‌شود و بعد از دریافت بازخورد پالایشگاه آبادان قصد داریم جمع ارسال خوراک نفت سنتزی به ۲ پالایشگاه را در مجموع بین ۸۰ تا ۹۰ هزار بشکه در روز برسانیم.
وی در خصوص برنامه ارسال نفت سنتزی برای دیگر پالایشگاه‌های کشور نیز گفت: ارسال نفت سنتزی به پالایشگاه اصفهان به معنای ارسال این خوراک به رینگ پالایشگاه‌های شمال کشوراست، که پالایشگاه‌های تهران و تبریز را نیز در بر می‌گیرد.معاون تولید شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به اینکه اگر در آینده خریدار بین‌المللی برای میعانات گازی پارس جنوبی بیشتر شود، تکلیف این خوراک چیست، گفت: مشکلی از این بابت نیست و تولید نفت سنتزی برای خوراک پالایشگاه‌های کشور، یک گزینه به گزینه‌های پیش روی ما اضافه کرد که در شرایط مختلف بتوانیم انعطاف لازم و قدرت مانور بیشتری داشته باشیم. علیخانی با بیان اینکه نفت سنتزی همچون خوراک پالایشگاه‌ها است، گفت: نفت سنتزی ترکیبی است که با مشخصات خوراک اصلی پالایشگاه‌ها نزدیک بوده  و به حجم خوراک موجود اضافه می‌شود و بر همین اساس ما هر میزان که بخواهیم می‌توانیم نفت سنتزی تهیه و به خوراک اصلی پالایشگاه‌ها اضافه کنیم و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.
وی در پایان تأکید کرد: این موفقیت بزرگ نتیجه تلاش تیمی متشکل از شرکت‌های مختلف وزارت نفت و نظارت شخص مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و همچنین پیگیری‌های وزیر محترم نفت بوده است.

خاموشی برنامه‌ریزی شده در پایتخت نداریم
شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ اعلام کرد امسال هیچگونه خاموشی برنامه ریزی شده ای در پایتخت نداشته‌ایم و اشکالات کوتاه مدتی که گاها پیش می‌آید به دلیل افزایش دمای هوا و مصرف بیش از حد برق است. 
بر اساس اطلاعیه این شرکت، هرساله به منظور کنترل بار شبکه توزیع برق در ساعات اوج بار فصول گرم سال، اقدامات متعددی را در حوزه های مختلف فنی مهندسی و فرهنگی اجرا می کند که از جمله آن می توان از رفع عیب و سرویس پست های توزیع، اصلاح و تقویت شبکه و کاهش تلفات، اجرای طرحهای پاسخگویی بار از طریق امضای تفاهم نامه های همکاری با مشترکان صنعتی و اداری، کنترل سامانه های سرمایشی ادارات، ارزیابی لحظه ای مصرف برق با استفاده از کنتورهای هوشمند و نظارت میدانی بر کاهش مصرف برق در ساعات اوج بار توسط دستگاه های اداری، اجرای طرح تجمیع کننده بار و آگاه سازی مشترکان از وضعیت شبکه و لزوم مدیریت مصرف برق، ورود مولدهای خودتامین به مدار مصرف در ساعات اوج مصرف و ... نام برد.
 با به کارگیری راهکارهای گفته شده، تلاش شبانه روزی تمامی مدیران و کارشناسان و همکاری قابل تقدیر مشترکان تهرانی در سال جاری، شبکه توزیع برق پایتخت در حال حاضر کاملا پایدار بوده و در همین راستا به اطلاع مشترکان تهرانی می رساند تاکنون هیچ گونه خاموشی برنامه ریزی شده ای در پایتخت، اعمال نشده اما در عین حال بالا رفتن دمای هوا در روزهای اخیر و همچنین افزایش مصرف برق در ساعات اوج بار ممکن است گاه، منجر به بروز اشکالات کوتاه مدت در تجهیزات شبکه توزیع برق شهری شود که در صورت وقوع در کوتاه ترین زمان توسط نیروهای عملیاتی شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ اقدام به رفع عیب خواهد شد.
شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ از مردم فهیم پایتخت تقاضا دارد با به کارگیری راهکارهای مدیریت مصرف برق و خودداری از استفاده از وسایل برقی پرمصرف، همراه و همیار این شرکت در حفظ و تداوم پایداری شبکه توزیع برق تهران باشند.

کشف ۷۰۰۰ لیتر سوخت قاچاق در خلیج‌فارس 
فرمانده پایگاه دریابانی کنگان از کشف یک فروند یدک‌کش حامل سوخت قاچاق در کنگان خبر داد. 
سرهنگ غلامرضا محقق در تشریح این خبر گفت: دریابانان پایگاه دریابانی کنگان با تشدید گشت‌های دریایی موفق شدند یک فروند یدک‌کش حامل سوخت قاچاق را خارج از محدوده لنگرگاه توقیف کنند.وی افزود: در بازرسی از شناور مذکور، در دو مخزن شناور حدود ۷۰۰۰ لیتر سوخت قاچاق از نوع گازوییل به ارزش ۵۶۰ میلیون ریال کشف و ضبط شده است.سرهنگ «محقق» در ادامه ضمن اشاره به دستگیری ۳ نفر متهم در این رابطه، افزود: شناور به دلیل عدم ارائه مدارک هویتی و دریانوردی توقیف و به همراه سوخت مکشوفه و جهت سیر مراحل قانونی پس از هماهنگی با مقام قضایی به اسکله دیر منتقل شد.  فرمانده پایگاه دریابانی کنگان در پایان افزود: سود سرشار حاصل از فروش مواد سوختی قاچاق، افزایش تقاضا از سوی دلالان مواد سوختی در دریا، کاهش صید ناشی از کم شدن منابع آبزیان خلیج فارس و... باعث شده تا بسیاری از صیادان به قاچاق مواد سوختی روی آورده ولی مأمورین ما با تلاش شبانه‌روزی خود مانع از فعالیت‌های این چنینی قاچاقچیان سوخت خواهند شد.

قیمت نفت خام ۵ درصد سقوط کرد
روز پنجشنبه قیمت‌های نفت در حالی با سقوطی سنگین مواجه شد که با تشدید شیوع کرونا در جهان نگرانی‌هایی در مورد چشم‌انداز تقاضا به وجود آمد.
به گزارش سی‌ان‌بی‌سی، قیمت‌های نفت در حالی با سقوطی سنگین مواجه می‌شود که با تشدید شیوع کرونا در جهان نگرانی‌هایی در مورد چشم‌انداز تقاضا به وجود آمده است، آن‌هم درست قبل از ماه آگوست که قرار است تولیدکنندگان بزرگ جهان تولید نفت خود را افزایش دهند. تا ساعت ۲۰:۳۰ به وقت تهران، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۲.۲۸ دلار یا ۵.۵ درصد سقوط کرد و به ۳۸.۹۹ دلار بازگشت. قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت ۲.۰۸ دلار یا ۴.۶ درصد سقوط کرد و به ۴۱.۷۲ دلار رسید.
این در حالی است که هر دو بنچ‌مارک نفتی دیروز پس از اینکه اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد میزان ذخایر نفت خام انبارهای این کشور در هفته گذشته با سقوط سنگین و غیرمنتظره ۱۰.۶ میلیون بشکه‌ای روبرو شده است، جهش کرده بودند.

اخبار مرتبط
نظرات بینندگان
بدون نظر
ثبت نظر
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 
 
 
زیان 5 میلیارد یورویی رنو در نیم سال اول
موتور XU پلاس امسال به تولید انبوه می‌رسد
مشتریان خودروهای خود را به موقع دریافت خواهند کرد
از ضررهای میلیاردی شرکت‌های بزرگ خودروسازی تا رکودهای اقتصادی تاریخی
رقابت ام‌ وی ‌ام 315پلاس، پژو 207 و برلیانس کراس
سهام نیسان سقوط کرد
تقدیر ایدرو از عملکرد ایران خودرو
اخبار کوتاه تجارت
خبری از مزایده و مذاکره نیست
چهار استان جدید امسال به شبکه ریلی متصل می‌شوند
گام بزرگ ایران و عراق به سوی مبادلات تجاری 20 میلیارد دلاری
چین، بازار پایدار و پرمصرف صادرات غیرنفتی ایران
صادرات ۳۳۹ میلیون دلاری به پاکستان از مرزهای جنوب شرق
فروشگاه ها مملو از کالاست
اخبار کوتاه شهرستان
ماسک بزنید تا به فاجعه همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در پاییز نرسیم
اجرای مانور جهادی بهینه سازی شبکه های برق در غرب مازندران
تالاب صالحیه منطقه شکار ممنوع شد
ساخت بسکتهاي لايه گرم اير پري هيتر واحدهاي بخار نيروگاه نکا
صادرات میلیون دلاری از گمرک فرودگاه پیام کرج
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از برکات مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی است
مدیریت مصرف راهکار رفع کمبود 2.5 مترمکعب آب شرب در اصفهان است
استقبال از طرح رایگان دوگانه سوز نمودن خودروهای عمومی باری و مسافری
پرونده 2 پزشک مدعی درمان کرونا با شربت گیاهی، به مراجع قانونی رفت
اخبار کوتاه فناوری
درآمد شرکت مادر گوگل برای نخستین بار کاهش یافت
مزایای پلی استیشن جدید سونی
واکسن کرونای روس‌ها ۲ هفته دیگر می‌آید
هواوی بزرگترین فروشنده موبایل جهان شد
ربات‌های  سخن‌گو پیشخدمت  رستوران  می‌شوند
چین هراسی برای تیک تاک دردسرآفرین شد
123 آسیب‌پذیری امنیتی ویندوز اصلاح شد
86 درصد گوشی‌های دپو شده در داخل گمرک زیر 300 یورو است
تامین زیرساخت مورد اعتماد برای اقتصاد دیجیتال
اخبار کوتاه انرژی
وضعیت منابع آبی ایران چگونه است؟
بازار جهانی منتظر نفت ارزان‌تر عربستان و امارات
تولید نفت عراق بالاتر از سهمیه اوپک پلاس ماند
زیان ۸ میلیارد دلاری توتال از سقوط قیمت نفت و گاز
نگران رقابت نیستیم
ایران حق‌آبه هیرمند را از افغانستان می‌گیرد
اخبار کوتاه بانکی
رشد ماهانه قیمت طلا رکورد جدید زد
تامین مالی؛ کلید دروازه  رشد اقتصادی
دسترسی تنها ۱۹ درصد جامعه به اعتبارات  بانکی
اعطای کارت اعتباری ۵ میلیونی با سهام عدالت
سه ماموریت جاری بانک مسکن
برنامه بانک صادرات برای مقابله با تحریم ها
كسب رتبه نخست اين بانك در پرداخت تسهيلات موضوع تبصره 18 در بين ساير بانك ها
یادداشت رئیس کل بانک مرکزی درخصوص متغیرهای پولی
روحانی: ایران محدودیتی برای توسعه روابط با قطر ندارد
آمریکا تحریم‌ علیه ایران را گسترش داد
ایران جزو ۵ کشور برتر آسیا در انتقال خون
استخدام ۱۰ هزار نیروی جدید در وزارت بهداشت
هشدار به سرمایه گذاران در بازار ارز
آغاز مرحله دوم پویش ایران همدل در روز عید غدیر
گواهینامه‌های مهارتی در نظام اداری به رسمیت شناخته شوند
رئیس جمهور: در حال عبور از پیک کرونا هستیم
طرح مجلس برای ممنوعیت واردات کالا از کره جنوبی
مشکلات ، ناشی از گره زدن معیشت مردم به برجام است
مهلت ۳ ماهه به مالکان واحدهای خالی
رهبر انقلاب: در برجام خسارت فراوان به ما وارد شد
چین  مهمترین مقصد صادراتی ایران
0 results
صفحه نخست درباره ما تماس با ما RSS
INFO@TODAYONLINE.IR

همه حقوق این سایت متعلق به روزنامه «امروز» است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است