یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
شماره روزنامه : 628

گام بزرگ ایران و عراق به سوی مبادلات تجاری 20 میلیارد دلاری

امروز- ایران و عراق در روزهای اخیر درباره مسایل مهمی مانند تسویه بدهی، توسعه شبکه‌های حمل و نقل و تسهیل مناسبات مرزی و رفع مشکلات سرمایه‌گذاری مذاکره کرده‌اند که گام بزرگی برای تحقق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری میان دو طرف به شمار می‌رود. 
به گزارش «مصطفی الکاظمی» که چند ماهی از تکیه بر صندلی نخست وزیری‌اش در عراق نمی گذرد ایران را به عنوان مقصد اولین سفر خارجی خود انتخاب کرد و برای مدت دو روز به کشور همسایه و هم مرز خود آمد تا با مقامات سیاسی و اقتصادی ایران دیدار و مذاکراتی داشته باشد.
وی در راس هیاتی از جمله وزیران امور خارجه، نفت، برق، دارایی، دفاع، بهداشت و مشاور امنیتی ملی این سفر دو روزه را انجام داد که طی آن درباره توسعه مناسبات اقتصادی مذاکره شد.
در این سفر درباره مسایل مهمی مانند پرداخت بدهی عراق، راه آهن شلمچه- بصره، لایروبی اروند، تسهیل مناسبات مرزی و رفع مشکلات سرمایه‌گذاری رایزنی شد.
پرداخت بدهی عراق یکی از مواردی بود که باید برای آن برنامه ریزی می شد و مطابق توافقات انجام شده مقرر شد تا ایران کالاهای مورد نیاز خود را از جهان بخرد و هزینه‌های آن از طریق بدهی‌های عراق به ایران بابت صادرات انرژی پرداخت شود که خود راهی برای رفع مشکلات تحریم ها نیز محسوب می‌شود.
در همین راستا «یحیی آل اسحاق» رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق  این سفر را موفقیت آمیز ارزیابی کرد و گفت: این سفر که برای دیدار با مسوولان عالی رتبه کشور صورت گرفت در کمتر از سه ماه از آغاز دولت الکاظمی، نشان از همراهی دوطرف برای بهبود روابط داشت.
وی با بیان اینکه افزایش مبادلات تجاری یکی از مهمترین توافقات میان دو کشور بود، تصریح کرد: پرداخت بدهی عراق یکی از مواردی بود که باید برای آن برنامه‌ریزی می‌شد و مطابق توافقات انجام شده مقرر شد تا ایران کالاهای مورد نیاز خود را از جهان بخرد و هزینه‌های آن از طریق بدهی‌های عراق به ما بابت صادرات انرژی پرداخت شود که خود راهی برای رفع مشکلات تحریم‌ها نیز محسوب می‌شود.
رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق افزود : پروژه‌های راه آهن شلمچه - بصره، لایروبی اروند، ساماندهی نقل و انتقالات مرزهای تجاری و مسافری و رفع مشکلات حوزه‌های سرمایه‌گذاری از دیگر مواردی بود که در دیدارهای نخست وزیر عراق با مقامات ایران مورد مذاکره قرار گرفت.
هفته گذشته که الکاظمی، ایران را به عنوان اولین سفر خود انتخاب کرد، در بدو ورود مورد استقبال «رضا اردکانیان» وزیر نیرو قرار گرفت که نشان دهنده اهمیت مذاکرات اقتصادی در این سفر برای هر دو کشور داشت و بعد از آن نیز در دیدارهای متعدد با مقامات ارشد کشورمان، بر گسترش تعاملات اقتصادی تاکید شد.
دریابان «علی شمخانی» نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با الکاظمی با اشاره به اقدامات دولت عراق برای تقویت امنیت مرزها، تسریع در اجرای توافقات دو کشور به ویژه در حوزه های اقتصادی را حائز اهمیت دانسته و به نفع منافع دو کشور ارزیابی کرد و طرف عراقی نیز طی سخنانی بر اهمیت تقویت و گسترش روابط ایران و عراق به ویژه در حوزه های اقتصادی و امنیتی تاکید کرد.
با توجه به توافقاتی که در سال گذشته میان این دو کشور انجام شده است، سفر نخست وزیر عراق به ایران در توسعه و استحکام روابط دو کشور تاثیر مهمی خواهد داشت. همچنین در این سفر برای رسیدن به افق تجارت ۲۰ میلیارد دلاری بین دو کشور نیز رایزنی‌هایی انجام شده است. حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری ایران نیز پس دیدار نخست وزیر عراق در نشست خبری مشترک با خبرنگاران با اشاره به اینکه در طول چند ماه که از پذیرش مسوولیت الکاظمی می گذرد شاهد حرکت خوب در روابط تجاری میان دو کشور بودیم، اظهار داشت: درباره شرایط بهداشتی منطقه و مساله ویروس کرونا نیز با یکدیگر گفت‌وگو کردیم.
روحانی ارتقا و گسترش روابط تجاری بین دو کشور را موضوع دیگر گفت و گوی خود با الکاظمی عنوان کرد و گفت: اراده دو دولت بر آن است که روابط تجاری دو کشور را به ۲۰ میلیارد دلار ارتقا ببخشند. همچنین دو کشور مصمم هستند همه مفاد توافقاتی که در اسفند سال ۹۷ در بغداد بین دو دولت به تائید رسید و توافق شد، را اجرایی کنند که در آن، مسائل زیربنایی اقتصادی بین دو کشور و اتصال راه‌آهن شلمچه - بصره و لایروبی اروندرود مورد توافق قرار گرفته بود.
محمدباقر قالیباف رییس مجلس شورای اسلامی هم در دیدار با عالی‌ترین مقام اجرایی دولت عراق با اشاره به اینکه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دو کشور در بالاترین سطح در حال تعمیق و آمار تبادلات تجاری و گردشگری دو کشور رو به بهبود است، تصریح کرد: اخیرا تحت تأثیر شیوع ویروس کرونا مبادلات تجاری دستخوش مشکلاتی شده، اما عزم دو کشور بر افزایش حداکثری روابط و مناسبات در حوزه‌های مختلف است.
عراق دومین مقصد صادراتی ایران بعد از کشور چین به شمار می‌رود و فرصت‌های بسیاری برای همکاری و تسهیل روابط تجاری میان دو کشور وجود دارد.
بر همین اساس الکاظمی نیز در دیدار با رییس جمهوری کشورمان با تاکید بر اینکه این سفر با هدف تقویت روابط دو جانبه بین دو کشور انجام شده است، خاطرنشان کرد: در سایه این چنین چالش‌هایی ما نیازمند هماهنگی بین دو کشور هستیم به نحوی که تامین کننده منافع ایران و عراق باشد.
وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از نخستین کشورهایی بود که در راه مقابله با تروریسم و اکنون نیز برای گذر از چالش‌های اقتصادی در کنار عراق ایستاده است. عراق تبدیل به یک بازار بزرگ برای تجارت و صادرات ایران شده است و امیدوارم که بزودی چالش همه‌گیری کرونا را پشت سر بگذاریم و شاهد روابط تجاری و اقتصادی و فرهنگی شکوفایی باشیم که منافع هر دو ملت را تامین کند.
با نگاهی گذرا به شرایط فعلی عراق که به دلیل شیوع ویروس کرونا با کاهش درآمدهای نفتی مواجه شده، مشخص می شود که این سفر از اهمیت بالایی برای این کشور برخوردار بوده است، بر این اساس ایران می تواند در بازار عراق نقش آفرینی گسترده داشته باشد و عراق نیز می‌تواند با نادیده گرفتن بخشی از فشارهای آمریکا اقدام به توسعه روابط اقتصادی با ایران اقدام کند.

اخبار مرتبط
نظرات بینندگان
بدون نظر
ثبت نظر
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 
 
 
زیان 5 میلیارد یورویی رنو در نیم سال اول
موتور XU پلاس امسال به تولید انبوه می‌رسد
مشتریان خودروهای خود را به موقع دریافت خواهند کرد
از ضررهای میلیاردی شرکت‌های بزرگ خودروسازی تا رکودهای اقتصادی تاریخی
رقابت ام‌ وی ‌ام 315پلاس، پژو 207 و برلیانس کراس
سهام نیسان سقوط کرد
تقدیر ایدرو از عملکرد ایران خودرو
اخبار کوتاه تجارت
خبری از مزایده و مذاکره نیست
چهار استان جدید امسال به شبکه ریلی متصل می‌شوند
گام بزرگ ایران و عراق به سوی مبادلات تجاری 20 میلیارد دلاری
چین، بازار پایدار و پرمصرف صادرات غیرنفتی ایران
صادرات ۳۳۹ میلیون دلاری به پاکستان از مرزهای جنوب شرق
فروشگاه ها مملو از کالاست
اخبار کوتاه شهرستان
ماسک بزنید تا به فاجعه همزمانی کرونا و آنفلوآنزا در پاییز نرسیم
اجرای مانور جهادی بهینه سازی شبکه های برق در غرب مازندران
تالاب صالحیه منطقه شکار ممنوع شد
ساخت بسکتهاي لايه گرم اير پري هيتر واحدهاي بخار نيروگاه نکا
صادرات میلیون دلاری از گمرک فرودگاه پیام کرج
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی از برکات مهم نظام مقدس جمهوری اسلامی است
مدیریت مصرف راهکار رفع کمبود 2.5 مترمکعب آب شرب در اصفهان است
استقبال از طرح رایگان دوگانه سوز نمودن خودروهای عمومی باری و مسافری
پرونده 2 پزشک مدعی درمان کرونا با شربت گیاهی، به مراجع قانونی رفت
اخبار کوتاه فناوری
درآمد شرکت مادر گوگل برای نخستین بار کاهش یافت
مزایای پلی استیشن جدید سونی
واکسن کرونای روس‌ها ۲ هفته دیگر می‌آید
هواوی بزرگترین فروشنده موبایل جهان شد
ربات‌های  سخن‌گو پیشخدمت  رستوران  می‌شوند
چین هراسی برای تیک تاک دردسرآفرین شد
123 آسیب‌پذیری امنیتی ویندوز اصلاح شد
86 درصد گوشی‌های دپو شده در داخل گمرک زیر 300 یورو است
تامین زیرساخت مورد اعتماد برای اقتصاد دیجیتال
اخبار کوتاه انرژی
وضعیت منابع آبی ایران چگونه است؟
بازار جهانی منتظر نفت ارزان‌تر عربستان و امارات
تولید نفت عراق بالاتر از سهمیه اوپک پلاس ماند
زیان ۸ میلیارد دلاری توتال از سقوط قیمت نفت و گاز
نگران رقابت نیستیم
ایران حق‌آبه هیرمند را از افغانستان می‌گیرد
اخبار کوتاه بانکی
رشد ماهانه قیمت طلا رکورد جدید زد
تامین مالی؛ کلید دروازه  رشد اقتصادی
دسترسی تنها ۱۹ درصد جامعه به اعتبارات  بانکی
اعطای کارت اعتباری ۵ میلیونی با سهام عدالت
سه ماموریت جاری بانک مسکن
برنامه بانک صادرات برای مقابله با تحریم ها
كسب رتبه نخست اين بانك در پرداخت تسهيلات موضوع تبصره 18 در بين ساير بانك ها
یادداشت رئیس کل بانک مرکزی درخصوص متغیرهای پولی
روحانی: ایران محدودیتی برای توسعه روابط با قطر ندارد
آمریکا تحریم‌ علیه ایران را گسترش داد
ایران جزو ۵ کشور برتر آسیا در انتقال خون
استخدام ۱۰ هزار نیروی جدید در وزارت بهداشت
هشدار به سرمایه گذاران در بازار ارز
آغاز مرحله دوم پویش ایران همدل در روز عید غدیر
گواهینامه‌های مهارتی در نظام اداری به رسمیت شناخته شوند
رئیس جمهور: در حال عبور از پیک کرونا هستیم
طرح مجلس برای ممنوعیت واردات کالا از کره جنوبی
مشکلات ، ناشی از گره زدن معیشت مردم به برجام است
مهلت ۳ ماهه به مالکان واحدهای خالی
رهبر انقلاب: در برجام خسارت فراوان به ما وارد شد
چین  مهمترین مقصد صادراتی ایران
0 results
صفحه نخست درباره ما تماس با ما RSS
INFO@TODAYONLINE.IR

همه حقوق این سایت متعلق به روزنامه «امروز» است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است