سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹
1399/06/24 - 17:03

کشش بودجه ۱۴۰۰ به مالیات

در شرایطی بودجه ۱۳۹۹ با تمام کسری‌ها بر مالیات و به طور ویژه تامین مالی از بازار سرمایه تکیه داشت که شواهد از این حکایت دارد در بودجه سال آینده نیز این دو محل درآمدی جایگاه خاص خود را خواهند داشت، البته با تمرکز بیشتر بر مالیات.

امروز- بررسی و تدوین مقدمات بودجه سال ۱۴۰۰ از تیر ماه آغاز شد و در دستور کار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت تا با بررسی ابعاد مختلف و شرایط خاصی که در سال آینده پیشروی دولت قرار دارد به جمع بندی در رابطه با لایحه بودجه رسیده و بتوانند در زمان قانونی نیمه آذر در اختیار مجلس قرار دهند.

به هر صورت این آخرین بودجه دولت روحانی است که اولین آن در سال ۱۳۹۳ تدوین شده و تا کنون با تحولات بسیار زیادی از لحاظ وضعیت اقتصادی و سیاسی همراه بوده است؛ به طوری که طی این سال‌ها منابع درآمدی دولت به تدریج با رویکرد متفاوتی مواجه شده و با توجه به کاهش درآمدهای نفتی کم کم از این محل خارج و به سمت منابع جدیدی پیش رفته است که اکنون جای خالی نفت با درآمدهای ناشی از فروش اوراق یا سهام در بازار سرمایه و همچنین مالیات پر می‌شود.

اما آنچه تاکنون سازمان برنامه و بودجه در رابطه با شمایل بودجه سال ۱۴۰۰ طی جلسات بودجه‌ای خود اعلام کرده،  حاکی از آن است که بر پایه سیاست‌های مالی انبساطی برای رکود و انقباضی و انقباضی برای بخش های منجر به تورم تدوین خواهد شد.

آنطور که نوبخت - رئیس سازمان برنامه و بودجه - گفته سیاست‌های انبساطی در دستور کار قرار دارد تا از نیروی کار و ظرفیت و ماشین آلات استفاده کرده و مسئله اشتغال تا حدودی برطرف شود و از طرفی از سیاست‌های پولی انقباضی استفاده می‌شود تا در مسیر مهار تورم حرکت کند.

اما برای تامین منابع با توجه به این که نفت نمی تواند جایگاه قابل توجهی در درآمدهای دولت داشته باشد حرکت به سمت تامین منابع پایدار و مطمئن در بودجه است؛ به طوری که تعهدات و بدهی‌هایی هم برای دولت‌های بعدی ایجاد نکند.

به گفته نوبخت، دو پیشنهاد در این رابطه مطرح است که اولی افزایش درآمدها از محل درآمدهای مالیاتی و مولدسازی دارایی‌ها و دیگری مدیریت هزینه‌ها از طریق بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد است.

البته آنچه در رابطه با مالیات اشاره شد، این است که دولت تمرکز ویژه‌ای روی سیاست‌های مالیاتی خواهد داشت و چهار تا پنج درصد مالیات بر تولیدکنندگان را کاهش داده ولی مالیاتی که به مصرف کننده منتهی می‌شود افزایش پیدا خواهد کرد.

این در حالی است که در سال جاری دولت حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی پیش بینی کرده بود که تحقق آن در چند ماه گذشته تا حدودی برای دولت رضایت بخش بوده است.

اما بورس...

ولی شاید موضوع مورد توجه به جایگاه بورس در سال آینده برگردد. به هر حال در سال جاری دولت به طور خاص به سمت بورس حرکت کرد و پایه بخش عمده‌ای از درآمدهای خود را در این بازار مالی قرار داد؛ به نحوی که از منابع ۵۷۱ هزار میلیارد تومانی بودجه سال جاری حداقل ۱۷۴ هزار میلیارد تومان اوراق مالی است که از محل انتشار اوراق و فروش سهام شرکت‌های دولتی باید ایجاد شود. بر این اساس سهام بسیاری از شرکت‌ها را برای عرضه در بورس اعلام و تاکنون تعداد زیادی عرضه شده است.

در کنار آن حداقل ۵۰ هزار میلیارد تومان هم از فروش اموال و دارایی‌های دولت و مولدسازی آن باید ایجاد می‌شد که به نوعی می‌توانست در بورس عرضه و تامین شود. از سوی دیگر دولت برای جبرای کسری بودجه دست به انتشار اوراق بدهی از کانال بانک مرکزی زد که تاکنون حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان از این محل درآمد کسب درآمد کرده است.

واکنش ها از این حکایت دارد که برای سال آینده نیز نگاه سازمان برنامه و بودجه همچنان به بازار سرمایه است. البته سیاست گذاری بودجه در این مورد چندان مشخص نیست، ولی ظاهرا عرضه سهام شرکت های دولتی ادامه خواهد داشت.  نوبخت در رابطه با نقش بورس در تامین منابع بودجه سال آینده از محل این بازار ضمن تاکید بر تامین درآمدهای پایدار،  از محل‌های مطمئن که بخشی از آن درآمدهای مالیاتی است با اشاره به واگذاری سرمایه‌های مالی که یکی از آنها سهام دولت در بورس است، گفته که از این طریق می توانیم خون جدیدی را در بورس تزریق کرده و سهام مناسب را به وقت مناسب جهت بازارگردانی وارد کنیم.

وی همچنین معتقد است سهام دولتی  سهامی است که در بورس می تواند خواهان بسیاریذداشته باشد و در راستای اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بورس متناسب با نیازهای این بازار عرضه شود.

ظاهرا دولت تصمیم دارد از منابع بورسی خودرکه نوبخت گفته منابع قابل توجهی را در اختیار دولت قرار می دهد در بخش عمرانی استفاده کند.

به هر صورت تمرکز تامین منابع بودجه دولت در سال جاری به طور خاص بر بازار سرمایه بود که در نهایت با حواشی و اختلاف نظرهایی همراه بود و در مواردی مورد نقد کارشناسان قرار داشت، اما اکنون دولت می گوید که تمرکز سال بعد بر مالیات است که مجموع این سیاست ها به زودی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ که بین دولت فعلی و دولت بعدی تقسیم می شود، مشخص خواهد شد.

کد خبر : 1330
برچسب ها
اخبار مرتبط
نظرات بینندگان
بدون نظر
ثبت نظر
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 
 
 
حق کمیسیون مشاوران املاک تهران کاهش یافت
خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی
ریزش 54 هزار و 955 واحد شاخص بورس تهران
قیمت جدید نان روی میز سازمان حمایت
کوپن در راه است
جبران کسری نقدینگی دولت از جیب قطعه ساز و خودروساز
چه کسی عامل اصلی گرانی‌های اخیر است؟
قیمت سکه به ١٣ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید
کشف ۱.۶ هزار میلیارد لوازم یدکی قاچاق خودرو
فارابی، نخستین کارگزاری ۲۴ ساعته بورس ایران
نوسان قیمت دلار در مرز ۲۹ هزار تومانی
صدور قبض رایگان برق امید از آبان ماه
تبلت های اهدایی بانک رفاه کارگران به دانش آموزان سیستانی رسید
مشارکت بانک کشاورزی در ابر پروژه انتقال آب خلیج فارس
جهش تولید به روایت بانک ملی ایران
پونتیاک Trans Am و نسخه‌ای که فقط 8 دستگاه از آن وجود دارد! (+عکس)
تداوم خرید و فروش سکه در کانال ۱۳ میلیونی
همزمان با توسعۀ شبکۀ 5G، مطالعۀ 6G در دستور کار ایرانسل است
شاخص بورس ۴۳ هزار واحد افت کرد
وعده ارزانی تخم مرغ عملی نشد
وام مسکن جوانان به ۴٠٠ میلیون تومان افزایش یافت
انتقاد تند عضو کمیسیون عمران مجلس از مشاوران املاک
برای تعادل قیمت خودرو در بازار تلاش می‌کنیم
وام ودیعه مسکن به اجاره‌نامه‌های جدید هم داده می‌شود
کرونا مصرف بنزین را به ۲۲ میلیون لیتر در روز رساند
قیمت میوه از سقف پایین نمی آید
نفت عراق و نروژ جایگزین نفت روسیه در ترکیه
بانک کارآفرین و کمیسیون ملی یونسکو در ایران تفاهمنامه امضا کردند
فرصت آخر بخشودگی جرائم برای بدهکاران بانک مسکن
نگران قدرت خرید خود نباشید!
جهش چشمگیر جذب منابع و اعطای تسهیلات بانک کارآفرین
برای ورود 3G و 4G به کشور، ۱۲ سال مقاومت شد
جزئیات بسته اینترنت رایگان به استادان دانشگاه‌ها
بازی‌های ویدیویی در ایران ۳۲ میلیون مخاطب دارند
توربین بادی همراه ساخته شد
نسل بعدی دستگاههای الکترونیکی شامل یک عایق اتصال است
ابزاری برای تشخیص سریع و کم‌هزینه کروناویروس
سورنتو 2021 در نسل چهارم؛ فناورانه تر از همیشه با طراحی کاملا متفاوت(+عکس)
قیمت‌ها در بازار خودرو، حبابی و غیر واقعی است
اما و اگرهای طرح عرضه خودرو در بورس از نگاه فعالان

 

 

صفحه نخست درباره ما تماس با ما RSS
INFO@TODAYONLINE.IR

همه حقوق این سایت متعلق به روزنامه «امروز» است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است