شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۴/۲۰ - ۱۷:۳۸

لزوم توجه به حریم خصوصی با توسعه اینترنت ۵G

به گفته کارشناسان، با راه‌اندازی اینترنت نسل پنجم، انقلاب صنعتی چهارم رخ می‌دهد و افزایش سرعت تا ۱۰۰ برابر ۴G ازجمله مزایای اینترنت نسل پنجم است، اما با توسعه ۵G حریم خصوصی نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد و در این زمینه نگرانی‌هایی وجود دارد که باید پیش از وقوع اتفاقات مختلف، تصمیمات قانونی برای پیشگیری از تخلفات گرفته شود.

امروز- شبکه‌های ۵G نه تنها حجم دیتا روی شبکه‌ها را چندصد برابر می‌کنند، بلکه سرعت انتقال دیتاها را نیز بسیار زیاد می‌کنند و تأخیر آن کمتر از یک میلی‌ثانیه خواهد بود؛ در حالی که تأخیر در ۴G برابر ۲۵ تا ۴۰ میلی‌ثانیه است. استانداردهای ۵G هم‌چنین امکان استفاده از طیف پهن ۳۰ تا ۳۰۰ گیگاهرتز را در اختیار می‌گذارد.

محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- سال گذشته درباره اینترنت نسل پنج‌ گفته بود مقدمات پیاده‌سازی ۵G در ایران انجام شده است و از اجرایی کردن اولین نسخه ۵G و ارائه خدمات اینترنت نسل ۵ به‌عنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب‌وکارها در کشور خبر داده بود. او همچنین ۱۶خرداد ماه سال جاری، اظهار کرد که مطابق برنامه تا شهریورماه، پنج منطقه تاریخی تهران زیر پوشش نسل پنجم تلفن همراه قرار می‌گیرد.

در این راستا و به نقل از وزارت ارتباطات، سید علی‌اکبر صفوی استاد دانشگاه شیراز و بهزاد اکبری استاد دانشگاه تربیت مدرس، در نشست «۵G نسل نو در ارتباطات»، با بیان اینکه با راه‌اندازی اینترنت نسل پنجم، انقلاب صنعتی چهارم رخ می‌دهد نسبت به اطلاعات حریم خصوصی با شکل‌گیری ۵G  ابراز نگرانی کردند که باید راهکارهایی برای آن در نظر گرفت.

افزایش سرعت ۱۰۰ برابری با ۵G

وی در تشریح تفاوت‌های ۵G با نسل‌های دیگر ارتباطی گفت: تلفن همراه امروزی یک سیستم چندکاره است که بخش بزرگی از زندگی را تشکیل می‌دهد و در حال حاضر بخش زیادی از کارهای علمی را می‌توان با کمک آن انجام داد. دنیای امروز، دنیای اتصال است و همه افراد به‌راحتی می‌توانند به یکدیگر متصل شوند. با راه‌اندازی ۵G این امکان به‌راحتی در اختیار همه قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: برای مثال در دهه‌های آینده همه انسان‌ها به سنسورهای سنجش سلامتی متصل می‌شوند که در صورت بروز مشکل در سلامتی افراد، اخطار مراجعه به پزشک فعال می‌شود. تکنولوژی حتی بر نحوه مصرف دارو نیز از این طریق نظارت می‌کند. در حال حاضر در برخی قسمت‌های کشور، نقاط کور برای اتصال به اینترنت وجود دارد که با راه‌اندازی ۵G نقاط کور از بین می‌رود. پوشش تعداد زیاد کاربران به‌طور هم‌زمان و افزایش سرعت تا ۱۰۰ برابر ۴G ازجمله مزایای اینترنت نسل پنجم است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه توسعه ۵G کار تدریجی است و به تجهیزات زیادی نیاز دارد، گفت: درصورتی‌که امکانات اصلی به‌ویژه باندهای فرکانسی در اختیار باشد این زمان کاهش پیدا می‌کند و مردم می‌توانند از امکان استفاده از این فناوری جدید بهره‌مند شوند. در حال حاضر بسیاری از تولیدات صداوسیما در بستر فضای مجازی قابل‌رؤیت است. زیرساخت‌های فرکانسی باید در حوزه‌ای مورداستفاده قرار گیرد که کاربران بیشتری دارند.

با فیلترینگ هم نمی‌توان اینترنت را مسدود کرد

صفوی با اشاره به محدودیت‌هایی که در حوزه تکنولوژی ایجاد می‌شود، تأکید کرد: فناوری اطلاعات بن‌بست ندارد و کسی نمی‌تواند جلوی توسعه تکنولوژی را بگیرد، باید توجه داشته باشیم که حتی اگر از فیلترینگ استفاده کنیم نمی‌توانیم به‌طور کامل اینترنت را مسدود کرد زیرا در آینده از طریق ماهواره و به‌صورت رایگان می‌توان به اینترنت دسترسی پیدا کرد. نتیجه فیلترینگ این است که سرورها به سمت دیگری هدایت می‌شوند؛ بنابراین اگر هر دری به روی تکنولوژی بسته شود، تکنولوژی از در دیگری وارد می‌شود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه امواج ۵G تأثیری بر سلامت مردم دارد؟ خاطرنشان کرد: درباره ۵G حساسیت‌هایی وجود دارد اما طبق مستندات علمی تشعشعات، تأثیری بر سلامتی ندارد. اما درنهایت این فناوری باید به شکل پایلوت اجرا شود تا بتوانیم به این سؤالات پاسخ مناسبی بدهیم.

این استاد دانشگاه در خاتمه درباره نگرانی نسبت به ورود فناوری‌های نو تصریح کرد: فناوری مسیر خود را طی می‌کند باید با درس از گذشته و عقل جمعی و به دور از نگاه‌های منفعتی برای تحولات آینده گام برداریم.

انقلاب صنعتی چهارم با توسعه ۵G

در این نشست همچنین بهزاد اکبری درباره مزایای توسعه نسل پنجم اینترنت، گفت: با ارتقای اینترنت، خدمات اینترنت اشیا نیز توسعه می‌یابد و انقلاب صنعتی چهارم محقق می‌شود و در ادامه ورود نسل جدید خودروهای خودران امکان‌پذیر می‌شود. سرعت‌بالای بیش از یک گیگابایت در ثانیه، افزایش ارتباطات مطمئن (اینترنت متصل به شبکه) و تأخیر بسیار پایین که به زیر ۱۰ میلی‌ثانیه می‌رسد که در اعمال جراحی از راه دور مؤثر است و پوشش سراسری و حداکثری از ویژگی‌های نسل پنجم ارتباطی است.

وی درباره لزوم توسعه ۵G در ایران بیان کرد: در سال ۲۰۳۰ نسل پنجم اینترنت در همه جهان راه‌اندازی می‌شودؤ بنابراین باید زیرساخت‌های این بخش را از حالا توسعه دهیم که در این زمینه می‌توان به توسعه فیبرنوری، افزایش فرکانس با کمک سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اشاره کرد. باید توجه کنیم که این نسل از اینترنت تحول بزرگی در ابعاد مختلف زندگی ایجاد می‌کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به نقش باند فرکانسی ۷۰۰-۸۰۰ در شکل‌گیری ۵G خاطرنشان کرد: ارتباطات مطمئن و بدون قطعی در فرکانس‌های پایین امکان‌پذیر است بنابراین اکثر کشورها، باندهای فرکانسی ۷۰۰-۸۰۰ را آزاد کرده‌اند و در اختیار اپراتورهای تلفن همراه قرار دادند تا از این طریق بتوانند به ارائه خدمات اینترنت به مردم بپردازند.

اکبری با اشاره به توسعه اینترنت و افزایش دسترسی به حریم خصوصی تصریح کرد: با توسعه ۵Gحریم خصوصی نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد و در این زمینه نگرانی‌هایی وجود دارد که باید پیش از وقوع اتفاقات مختلف تصمیمات قانونی برای پیشگیری از تخلفات گرفته شود. در سال‌های گذشته رشد تکنولوژی در حوزه‌های مختلف ما را غافلگیر کرد. تجربه به ما نشان می‌دهد که رویکرد ما در برخورد با تکنولوژی سلبی بوده است؛ بنابراین ضروری است از امروز به این موضوعات در حوزه ۵G توجه کنیم تا از بروز مشکلات پیشگیری شود.

 منبع: ایسنا
کد خبر : 183
برچسب ها
اخبار مرتبط
نظرات بینندگان
بدون نظر
ثبت نظر
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 
 
 
اختلاف ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومانی قیمت لاستیک از کارخانه تا بازار
بازرسی وزارت اقتصاد و گمرک ایران در برخورد با افراد متخلف چه کردند؟
بورس دوباره صعودی می‌شود؟
جزییات فروش اوراق سلف نفتی در بورس انرژی
تولید فولاد چین رکورد زد
دست‌کاری هسته معالات بورس صحت ندارد
بیشتر شرکت ها مشکل تقاضا ندارند
معاون وزیر: کمبود لاستیک در کشور برطرف می شود
ردپای سهام عدالت در ریزش اخیر شاخص بورس
ماشین خلق نقدینگی در نظام بانکی را خاموش کنید
فروش اوراق سلف نفتی مصداق آینده فروشی است
مالیات خریداران سکه در سال ۹۸ تعیین شد
راه‌اندازی آزمایشی ارز دیجیتال در چین
تولیدکنندگان گرفتار وعده‌های بی سرانجام وزیر
بزرگترین کاهش هفتگی طلا در ۵ ماه گذشته رقم خورد
افتتاح نیروگاه خورشیدی استان البرز با مشارکت بانک ملی
گشایش اقتصادی یا بمب‌گذاری برای دولت بعد؟
نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟
بازار بورس آینه تصمیمات درست و غلط مسئولان است
شاخص بورس هفته آینده به کدام سمت حرکت می‌کند؟
قیمت تولید برق در بهار 32 درصد افزایش یافت
پرداخت تسهیلات نوسازی ناوگان برون‌شهری با بازپرداخت ۷۲ ماهه
مشاغل خانگی و طرح‌های خوداشتغالی زیر چتر حمایت بانک ملی
بانک کشاورزی ۹۸ درصد تسهیلات خود را در اختیار کشاورزان قرار داد
آغاز فروش گوشی تاشوی مایکروسافت از پاییز
کاهش تعداد پیامک‌های ورودی به اپراتورهای همراه
نفت سنگین ایران گران‌تر شد
حال اقتصاد انگلیس ناخوش است
آیا طلا به دوران اوج برمی‌گردد؟
جزئیات تغییر ساعت معاملات بورسی
نرخ سود سپرده بانک‌ها ۱ درصد افزایش یافت
همه واکنش‌ها به تیر چندشاخه فتاح
مصرف برق شبانه هم رکورد زد
آتش واکسن کرونا بر خرمن فلز زرد
کاهش ذخیره‌سازی‌ها نفت را گران کرد
تشکیل پرونده برای 82 هزار متخلف صنفی، تولیدی و خدماتی
عقب‌نشینی شاخص بورس به کانال یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد
یک متر زمین در تهران ۲۵ میلیون!
مدیرعامل اپل وارد کلوب میلیاردرها شد
شیائومی یک تلویزیون شیشه‌ای عرضه کرد!

 

 

صفحه نخست درباره ما تماس با ما RSS
INFO@TODAYONLINE.IR

همه حقوق این سایت متعلق به روزنامه «امروز» است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است