سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰
1399/09/23 - 18:10

خطر افزایش ۱۲۰۰ هزارمیلیاردتومانی نقدینگی به دلیل کسری بودجه ۱۴۰۰

بودجه ۱۴۰۰ حدود ۳۲۰ هزار میلیارد تومان کسری دارد در صورتی که این مقدار با ظرفیت فعلی بازار بدهی به صورت اوراق منتشر شود باز ۱۷۵ هزار آن به صورت کسری باقی می‌ماند.

امروز- بودجه ۱۴۰۰ از جهات مختلف دارای اهمیت فراوانی است. از یک سو تورم در کشور رو به رشد است و نباید منابع آن موهومی دیده شود تا با رشد نقدینگی به ادامه روند صعودی آن دامن بزند و از طرف دیگر کشور به دلیل تحریم ها با کاهش فروش نفت مواجه است و بهترین فرصت برای قطع وابستگی درآمدهای کشور به نفت است.

نگاهی به منابع و مصارف لایحه بودجه سال آینده کشور نشان می‌دهد بودجه کشور نه تنها وابستگی شدید به درآمدهای حاصل از فروش نفت دارد بلکه بسیاری از منابع آن عملاً محقق نخواهد شد و مستقیم یا غیر مستقیم منجر به اضافه شدن پایه پولی خواهد شد. در این لایحه حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان بابت فروش نفت و گاز پیش بینی شده و ۷۰ هزار میلیارد تومان نیز اوراق پیش فروش نفت منتشر خواهد شد. البته دولت این اجازه را پیدا می‌کند که هر میزان از منابع فروش نفت که محقق نشد را با انتشار اوراق پیش فروش نفت جبران کند. این در حالی است که در ۷ ماهه سال جاری تنها حدود ۶ هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت محقق شده است. همچنین این رقم نسبت به پیش بینی قانون بودجه ۹۹ بیش از ۴ برابر شده است.

وابستگی لایحه بودجه ۱۴۰۰ به نفت به ۲۷۰ هزار میلیارد تومان (مجموع فروش و پیش فروش نفت) خلاصه نمی‌شود بلکه دولت در این لایحه به منابع صندوق توسعه ملی نیز برای جبران برخی هزینه‌ها دست اندازی کرده است. در تبصره ۱ این لایحه، دولت این اجازه را دریافت می‌کند که ۱۸ درصد کمتر به صندوق توسعه ملی واریز کند و این مبلغ بعدها به صندوق بازگردد. در این باره محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است طبق تجربه گذشته این مبالغ به صندوق باز نمی‌گردد و نوعی وام بلاعوض تلقی می‌شود. طبق برآورد بودجه این رقم ۷۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

کسری ۳۲۰ هزار میلیارد تومانی بودجه ۱۴۰۰

علاوه بر آنکه به احتمال قوی فروش این میزان از نفت غیر ممکن است برای بررسی ابعاد تورمی این لایحه باید منابع دیگر بودجه ۱۴۰۰ و میزان تحقق آنها را نیز بررسی کرد. مرکز پژوهش های مجلس میزان تحقق هر یک از منابع و کسری نهایی بودجه را تخمین زده است. بر اساس گزارش بازوی مشورتی مجلس شورای اسلامی عمده منابع بودجه ۱۴۰۰ از محل فروش نفت، پیش فروش نفت، درآمدهای عمومی (مالیات و …)، فروش اوراق بدهی و واگذاری اموال و سهام شرکت‌های دولتی تامین می‌شود که در صورت فروش روزانه ۸۰۰ هزار بشکه نفت، تحقق ۹۰ درصدی درآمدهای عمومی (مالیات و…) و واگذاری سهام و اموال شرکت ها، به فروش رسیدن تمامی ۵۵ هزار میلیارد تومانی که بابت انتشار اوراق بدهی در بودجه دیده شده است و عدم انتشار اوراق پیش فروش نفت (به دلیل آسیب ها)، کسری بودجه سال آینده ۳۲۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

مطابق با برآوردهای کارشناسی، با فرض عدم تغییر قوانین و مقررات فعلی درباره الزام صندوق‌های سرمایه‌گذاری و بانک‌ها به خرید اوراق دولت و عدم افزایش نرخ بازده اوراق از سطح کنونی (بازه ۲۰ تا
۲۱ درصد) ظرفیت خرید اوراق مالی اسلامی حدود ۱۴۵ هزار میلیارد تومان (مازاد بر رقم در نظر گرفته شده در بودجه) برآورد می‌شود.

بنابراین با فرض فوق از ۳۲۰ هزار میلیارد تومان کسری مذکور همچنان حدود ۱۷۵ هزار میلیارد تومان کسری تأمین نشده باقی می‌ماند که می‌تواند مستقیم یا غیرمستقیم به افزایش پایه پولی و نقدینگی
بینجامد. با توجه به اینکه رشد پایه پولی در شهریور ماه ۹۹، ۳۷۲ هزار میلیارد تومان بوده است این رقم می‌تواند به افزایش حدود ۱۲۰۰ هزار میلیارد تومانی نقدینگی منجر شده و تورم شدیدی را به همراه داشته باشد.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی نیز در گفتگوی ویژه خبری از رشد پایه پولی در صورت در دسترس نبودن منابع خبر داد. وی با تأکید براینکه زمانی که ارز در دسترس نیست، باید پول به چاپ برسد، گفت: امسال تنها یک مورد چاپ پول برای تامین بودجه صورت گرفت که آن هم برداشت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی است از ابتدای سال تا به حال بابت تبدیل تقریباً ۷۰۰ میلیون یورو حدود ۱۶ هزار میلیارد پرداخت شده که ۵ درصد پایه پولی را افزایش داده است.

طبق تجربه سال های گذشته تغییرات اساسی در لایحه بودجه باید از طریق دولت صورت گیرد و مجلس نمی‌تواند متن را دچار دگرگونی کند بنابراین با توجه به بیش برآوردی منابع بودجه ۱۴۰۰ و تقریباً غیر ممکن بودن حصول این منابع در سال آتی و احتمال رشد بالای نقدینگی و ایجاد تورم، رد کلیات بودجه و اصلاح آن در دولت بهترین گزینه برای عدم آسیب بودجه به کشور است.

کد خبر : 2098
برچسب ها
اخبار مرتبط
نظرات بینندگان
بدون نظر
ثبت نظر
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 
 
 
واردات ١٤ میلیون گوشی موبایل
سوء مدیریت بیداد می‌کند
آیین‌نامه سن فرسودگی خودروها به زودی ابلاغ می‌شود
احتمال واردات ۵ میلیون تنی گندم
خودرو گران شد
ابرخودروی جدید با الهام از یک سگ قدرتمند! (+عکس)
شعبده بازی بودجه ای دولت روحانی
بودجه عمرانی ۱۴۰۰ در کف اعتبارات یک دهه
نیمی از درآمد تهرانی‌ها خرج مسکن می‌شود
صفر تا ۱۰۰ اعطای کارت اعتباری سهام عدالت
شرایط رجیستری غیرحضوری موبایل از فردا
ترخیص خودروهای توقیفی به بن‌بست خورد
هدایای ویژۀ ایرانسل برای «یلدای دیجیتال» اعلام شد
تقدیم لایحه «طرح جامع مدیریت پسماند» به شورای شهر در اوایل دی‌ماه
توجه به دو مؤلفه جوانی و تجربه زمینه ساز شکوفایی اقتصاد خواهد شد
معارفه عضو جدید هیأت‌مدیره همراه اول
ایرانسل لوح زرین رضایتمندی مشتری را دریافت کرد
موفقیت سازمان پسماند در کسب رتبه برتر دوازدهمین جشنواره پژوهش و نوآوری مدیریت شهری
بورس قرمزپوش ماند
جزئیات فروش متری مسکن در بورس
ارزش روز سهام عدالت چقدر است؟
بانک آینده چگونه با خلق پول نرخ سود بانکی را نجومی کرد؟
چرا برداشت از صندوق مشروط شد؟
رکوردشکنی ناباورانه کسری بودجه ۱۴۰۰ با رشد ۵برابری
اقدامات بانک مرکزی برای سایت‌های قمار و شرط بندی
روغن موتور مشمول قیمت‌گذاری جدید شد
بانک‌ها یواش یواش قیمت مسکن را بالا بردند!
پورتال یکپارچه مناطق مخابراتی رونمایی شد
گوشی‌های همراه کمتر از ۵ میلیونی بازار کدامند
ماجراجوی جان سخت با موتور 6 سیلندر (+عکس)
ایرانسل تندیس طلایی رعایت حقوق مصرف‌کنندگان را دریافت کرد
بنزین و خودروسازان مانع توسعه سی.ان.جی می‌شوند
فرار مالیاتی سالانه 150 هزار میلیارد تومان
لایحه بودجه ۱۴۰۰ رکورد تورم را خواهد شکست
زنگنه:ایران برای بازگشت به بازار نفت اجازه نمی‌خواهد
اجازه دهند بورس راه خود را برود!
پیش‌فروش یکساله ۳ محصول پرتقاضای ایران‌خودرو آغاز شد
انواع فیشینگ چیست؟
پیشتازی آسیا در ارائه خدمات مخابراتی نسل پنجم
بهبود سریع بیماری کووید-۱۹ با ترکیب دو دارو

 

 

صفحه نخست درباره ما تماس با ما RSS
INFO@TODAYONLINE.IR

همه حقوق این سایت متعلق به روزنامه «امروز» است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است