جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۴/۱۶ - ۰۰:۵۶

عدم هماهنگی بین سیاست‌های پولی و تجاری کشور منشا آشفتگی بازار ارز

وزیر اسبق بازرگانی گفت: بین سیاست‌های پولی، که بانک مرکزی مسئول آن است و سیاست تجاری کشور که مسئول آن وزارت صمت است هماهنگی وجود ندارد و عدم هماهنگی بزرگترین منشا عدم تعادل نرخ ارز است.

امروز- یحیی آل اسحاق درباره آشفتگی بازار ارز اظهار کرد: درباره ارز چندین سال است که در حوزه‌های مختلف، مباحث و دیدگاه‌های مختلف بیان شده است و از نظر نرم افزاری و تئوریک تمام مسائل بیان شده است.

وی افزود: آنچه در داخل شاهد هستیم بخشی ناشی از رویکرد و سیاست‌های ماست و بخشی ناشی از جنگ روانی است و دشمن همچنان در حال فعالیت علیه کشور است.

وزیر اسبق بازرگانی با بیان اینکه یکی از حوزه‌هایی که به عناوین مختلف دشمن در حال بازیگری در آن است حوزه ارز است، گفت: وضعیت وابستگی اقتصاد کشور به ارز بیشتر از کشور‌های دیگر است، سایر کشور‌ها تعادل اقتصادی کمی به ارز دارند، اما در کشور ما به دلایل روانی و هم به دلایل نظام تدبیر و هم به دلیل نوع مدیریتی که صورت می‌گیرد این مقوله نقش پررنگ تری به نسبت سایر کشور‌ها دارد.

آل اسحاق درباره چرایی افزایش نرخ ارز بیان کرد: ارز هم همانند سایر کالا‌ها تابع عرضه و تقاضا است و اگر عرضه و تقاضا متناسب نباشد و عوامل حوزه عرضه و تقاضا مدیریت نشوند بازار هر روز یک شکل می‌شود.

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق با بیان اینکه برای سامان دادن بازار ارز باید عرضه و تقاضا را مدیریت کرد، افزود: جنس بازیگران به گونه‌ای است که در حوزه‌های مختلف از جمله مسائل سیاسی، تهدید‌های خارجی، سوداگرای، نوع هماهنگی بین نظام تصمیم گیری حوزه مالی، پولی و تجاری و حفظ ارزش دارایی تحت تاثیر هستند.

وی ادامه داد: تنوع مطلوبیت‌ها در حفظ تعادل ارز، اصل است، اگر ارز گران شود به نفع صادرکنندگان، دولت و به ضرر واردکننده، تولیدکننده و مصرف کننده است و مجموع منافع متضاد در مسئله ارز وجود دارد.

آل اسحاق خاطرنشان کرد: سالانه حدود ۱۰ میلیارد دلار کالای قاچاق وارد می‌شود و اگر قیمت ارز افزایش یابد قاچاقچیان متضرر می‌شوند لذا نقطه بهینه ارز که چه نقطه‌ای است بستگی به جایگاه ارز در تعادل اقتصادی کشور دارد.

وزیر اسبق بازرگانی با اشاره به نقش عرضه در افزایش نرخ ارز تصریح کرد: ارز کشور از فروش نفت، صادرات غیرنفتی و گردشگری تامین می شود که به دلایل محتلف به محدودیت خورده است و از طرفی به گفته رییس بانک مرکزی ۲۷ میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور باز نگشته است.

وی تصریح کرد: تقاضا‌هایی که در بخش تجاری برای واردات، بخش قاچاق و حفظ ارزش دارایی از سوی برخی وجود دارد ایجاد تعادل را مشکل کرده است.

آل اسحاق تاکید کرد: نخستین شرط تعادل، مدیریت بازیگران متنوع عرضه و تقاضا است که عزم واحدی وجود داشته باشد اگر همدلی و عزم واحد و هماهنگی وجود نداشته باشد سامان پذیر نخواهد بود.

وزیر اسبق بازرگانی گفت: باید بین وزارت اقتصاد، بانک مرکزی، وزارت صمت، نهاد‌های تقاضا کننده و عرضه کننده ارز یک روش و عزم واحد وجود داشته باشد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق تاکید کرد: قطعا یک از دلایل به سامان نرسیدن وضعیت ارز در کشور اختلاف فکری، مدیریتی و اختلاف منافع است و این اختلاف نظر دیدگاهی و عملیاتی یکی از عوامل عمده است.

وی تصریح کرد: بین سیاست‌های پولی، مالی و ارزی کشور که بانک مرکزی مسئول آن است و سیاست تجاری کشور که مسئول آن وزارت صمت است هماهنگی وجود ندارد و عدم هماهنگی بزرگترین منشا عدم تعادل است و شاخه عرضه و تقاضا با هم همخوانی باشند نیستند.

آل اسحاق بیان کرد: برخورد با تقاضا‌های غیرمتعارف و غیر ضرور که جزو اولویت نیست همانند واردات کالا‌های غیرضرور و کالا‌هایی که در داخل امکان تولید دارند باید ممنوع شود.

وی بیان کرد: در بخش صادرات باید یک رویکرد مناسب در پش بگیریم و با دستورالعمل‌های مختلف بازار‌های صادراتی را دچار مشکل نکنیم تا بتوان ارز کشور را تامین کرد و ثبات مقررات در این زمینه نقش مهمی دارد.

وزیر اسبق بازرگانی راه دیگر سامان بخشیدن به بازار ارز را تقویت سایر بازر‌ها عنوان کرد و ادامه داد: نقدینگی کشور در حاضر به سمت ۳ هزار هزار میلیارد تومان در حال حرکت است که باید فکری برای آن شود، وقتی بازار‌های دیگر وجود ندارد مردم برای حفظ دارایی به سمت بازار سکه و ارز خواهند رفت بنابراین تقویت سایر بازار‌ها مانند بورس می‌تواند این وضعیت را سامان ببخشد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: ۷ هزار هزار میلیارد تومان دارایی راکد در اختیار دولت است که باید آن‌ها را واگذار کند تا هم کسری بودجه آن جبران شود و هم به بخش خصوصی منتقل شود تا تکمیل شوند، اما عملا فقط در حد حرف باقی ماند.

آل اسحاق با بیان اینکه اگر واگذاری سهام با واگذاری مدیریت همراه باشد آمادگی برای در اختیار گرفتن آن‌ها وجود دارد، تاکید کرد: اگر دولت بخش مالیات، بیمه و بروکراسی حاکم بر تولید را برطرف کند و تولید رونق بگیرید بخش زیادی از نیاز در داخل کشور تامین می‌شود و تقاضا برای ارز کاهش می‌یابد.

وی با بیان اینکه حل مسئله ارز نیاز به همدلی دارد، گفت: اگر قرار باشد مسائل اقتصادی در شرایط جنگ اقتصادی سیاست زده شود، اقتصاد قربانی می‌شود.

 منبع: میزان 
کد خبر : 36
برچسب ها
اخبار مرتبط
نظرات بینندگان
بدون نظر
ثبت نظر
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 
 
 
دست‌کاری هسته معالات بورس صحت ندارد
بیشتر شرکت ها مشکل تقاضا ندارند
معاون وزیر: کمبود لاستیک در کشور برطرف می شود
ردپای سهام عدالت در ریزش اخیر شاخص بورس
ماشین خلق نقدینگی در نظام بانکی را خاموش کنید
فروش اوراق سلف نفتی مصداق آینده فروشی است
مالیات خریداران سکه در سال ۹۸ تعیین شد
راه‌اندازی آزمایشی ارز دیجیتال در چین
تولیدکنندگان گرفتار وعده‌های بی سرانجام وزیر
بزرگترین کاهش هفتگی طلا در ۵ ماه گذشته رقم خورد
افتتاح نیروگاه خورشیدی استان البرز با مشارکت بانک ملی
گشایش اقتصادی یا بمب‌گذاری برای دولت بعد؟
نام ساقط کردن کشور «گشایش» است؟
بازار بورس آینه تصمیمات درست و غلط مسئولان است
شاخص بورس هفته آینده به کدام سمت حرکت می‌کند؟
قیمت تولید برق در بهار 32 درصد افزایش یافت
پرداخت تسهیلات نوسازی ناوگان برون‌شهری با بازپرداخت ۷۲ ماهه
مشاغل خانگی و طرح‌های خوداشتغالی زیر چتر حمایت بانک ملی
بانک کشاورزی ۹۸ درصد تسهیلات خود را در اختیار کشاورزان قرار داد
آغاز فروش گوشی تاشوی مایکروسافت از پاییز
کاهش تعداد پیامک‌های ورودی به اپراتورهای همراه
نفت سنگین ایران گران‌تر شد
حال اقتصاد انگلیس ناخوش است
آیا طلا به دوران اوج برمی‌گردد؟
جزئیات تغییر ساعت معاملات بورسی
نرخ سود سپرده بانک‌ها ۱ درصد افزایش یافت
همه واکنش‌ها به تیر چندشاخه فتاح
مصرف برق شبانه هم رکورد زد
آتش واکسن کرونا بر خرمن فلز زرد
کاهش ذخیره‌سازی‌ها نفت را گران کرد
تشکیل پرونده برای 82 هزار متخلف صنفی، تولیدی و خدماتی
عقب‌نشینی شاخص بورس به کانال یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد
یک متر زمین در تهران ۲۵ میلیون!
مدیرعامل اپل وارد کلوب میلیاردرها شد
شیائومی یک تلویزیون شیشه‌ای عرضه کرد!
بیش از325 هزار سیم کارت به دلیل مزاحمت پیامکی قطع شد
چگونه ویروس‌ها را از گوشی خود حذف کنیم؟
پرورش سلول‌های عضله قلب با استفاده از چاپ ۳بعدی
سازمان بهداشت جهانی واکسن روسیه را بررسی می‌کند
ابداع آجرهایی که می‌توانند جایگزین باتری شوند!

 

 

صفحه نخست درباره ما تماس با ما RSS
INFO@TODAYONLINE.IR

همه حقوق این سایت متعلق به روزنامه «امروز» است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است