شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ - ۰۸:۵۵

هیجان دربازار

هرچه به پایان تیرماه نزدیک‌تر می‌شویم، نوسان و هیجان در بازارهای ارز و طلا افزایش می‌یابد. درحالی که هنوز تیرماه به پایان نرسیده است، دراین ماه دلار 5 کانال قیمتی جدید از 19 تا 23 هزار تومان را فتح کرده است. این نوسانات به‌گونه‌ای است که روی قیمت سایر بازارهای کالایی نیز تأثیر شدیدی داشته است و بسیاری از فروشنده‌ها در بازار کالا به‌دلیل این نوسان از فروش کالا خودداری می‌کنند.

امروز- روزگذشته به موازات رشد قابل توجه قیمت‌ها در بازار ارز و طلا، در بازار سهام نیز شاهد رشد شدید شاخص کل بودیم. تا پایان تیرماه یعنی آخرین مهلت بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور تنها دو روز باقی مانده و همه چشم‌ها به این سمت دوخته شده است تا با بازگشت این ارزها که طبق اعلام بانک مرکزی به 27 میلیارد دلار می‌رسد، بازار دوباره به تعادل بازگردد.
درواقع دراین روزها ریشه اصلی نوسانات در تمام بازارها به ارز برمی‌گردد که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم باعث التهابات قیمتی شده است از بازار طلا و سهام گرفته تا خودرو و مسکن که هر یک به طریقی رشد نرخ ارز را در شاخص‌های خود بازتاب می‌دهند. گفتنی است درکنار تمام تغییرهای بنیادینی که منجر به رشد نرخ ارز و به‌دنبال آن طلا و کالا شده است، رشد هیجانات و انتظارات تورمی این روند را تقویت کرده است. دراین میان اعمال تحریم‌ها که باعث افت شدید درآمدهای ارزی ایران از محل صادرات نفت و غیرنفتی شده از مهم‌ترین دلایلی است که روی نرخ ارز تأثیر گذاشته است. با این حال شرایط اقتصادی و نااطمینانی از آینده موجب شده است تا روند صعودی قیمت‌ها با سرعت بیشتری ادامه یابد. دراین زمینه بانک مرکزی با اعمال سیاست‌های جدید پولی خود که مبنای آن بر جمع‌آوری نقدینگی است سعی دارد ضمن دستیابی به تورم هدف، نوسان دراین بازارها را نیز مدیریت کند. این درحالی است که اگر ارز صادراتی به کشور بازگردد به طور قطع تأثیر قابل توجهی بر قیمت این بازارها خواهد داشت، اتفاقی که باید ظرف دو روز آینده رقم بخورد.

افزایش نوسان در بازار ارز

دیروز در بازار آزاد، دلار امریکا برای لحظاتی وارد کانال 26 هزار تومان شد و پس از آن با یک عقب‌نشینی به میانه کانال 25 هزار تومان رسید. همچنین دراین روز برای نخستین بار دلار نیمایی نیز وارد کانال 20 هزار تومانی شد. علاوه بر بازار غیررسمی، قیمت‌ها در بازار رسمی و صرافی ملی نیز با رشد قابل توجهی نسبت به روزهای گذشته همراه شده است. روز گذشته صرافی ملی ایران نرخ دلار را 23 هزار و 100 تومان و نرخ یورو را 25 هزار و 400 تومان تعیین کرده بود که این نرخ با افزودن سود متعارف در تابلوی صرافی‌های مجاز منعکس شده بود. براین اساس نرخ دلار نسبت به ابتدای سال‌جاری 55 درصد و درمقایسه با نرخ ابتدای سال گذشته 78.3 درصد رشد نشان می‌دهد.
یورو نیز که در بازار آزاد به کانال 27 هزار تومان رسیده است در صرافی‌های مجاز 25 هزار و 402 تومان قیمت خورد که این نرخ نسبت به ابتدای امسال 50.2 درصد و نسبت به ابتدای سال گذشته 69.9 درصد افزایش داشته است.
این درحالی است که پوند انگلیس با 31 هزار و 996 تومان در آستانه 32 هزار تومان ایستاد. درهم امارات نیز که در بازار آزاد به کانال 7 هزار تومان پاگذاشته است در صرافی‌های مجاز 6 هزار و 967 تومان قیمت خورد. این نرخ نسبت به ابتدای امسال و ابتدای سال گذشته به ترتیب 58.8 درصد و. 97.5 درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین لیرترکیه به نرخ 3 هزار و 721 تومانی درمقایسه با ابتدای امسال رشد 50.1 درصدی و در مقایسه با ابتدای سال گذشته 61.5 درصد رشد داشته است.

پیشروی قیمت‌ها دربازار طلا

در بازار طلا و سکه بیش از آنکه نرخ ارز برآن تأثیر می‌گذارد به‌دلیل رشد تقاضا قیمت‌ها پیشروی کرده است. دیروز سکه تمام بهار آزادی طرح جدید 11 میلیون و 380 هزار تومان قیمت خورد که نسبت به روز قبل از آن 202 هزار تومان رشد داشت. این در حالی است که بررسی مقایسه نرخ آن نسبت به ابتدای امسال و سال گذشته به ترتیب نشان دهنده رشد 88.7 درصد و 143.6 درصد است.

همچنین سکه تمام طرح قدیم نیز دراین روز خود را به کانال

11 میلیون تومان رساند که این نرخ 200 هزار تومان نسبت به روز قبل از آن رشد داشت. بدین ترتیب این نوع سکه نیز نسبت به ابتدای امسال و ابتدای سال گذشته به ترتیب 86.4 درصد و 151.1 درصد افزایش داشته است. دربازار سکه، نیم سکه نیز با رشد 150 هزار تومانی به 5 میلیون و 750 هزار تومان رسید. مقایسه قیمتی نیم سکه با ابتدای سال 99 و 98 نیز نشان از رشد 88.5 و 123.6 درصدی قیمت آن دارد. در بازار دیروز ربع سکه هم 180 هزار تومان بالا رفت و به 3 میلیون و 500 هزار تومان رسید. سکه گرمی هم با رشد 20 هزار تومانی به یک میلیون و 820 هزار تومان دست یافت.

بازدهی 263 درصدی بورس تهران

درحالی که طی روزهای اخیر بازار سهام ایران با افت و خیز همراه بود، اما روز گذشته با عبور بازار از نااطمینانی شاخص دوباره به مدار صعود بازگشت.
براساس گفته کارشناسان بازار طی هفته گذشته وارد یک اصلاح زیرپوستی شد و در بسیاری از نمادها این اتفاق رخ داد و اکنون دوباره با جابه‌جایی سهام و جریان سرمایه‌ها بازار به مدار رشد بازگشته است. البته دراین میان تأثیر رشد نرخ ارز را نیز نباید نادیده گرفت چرا که تأثیر زیادی روی شرکت‌ها و صنایع صادرات محور بورس دارد.
روز گذشته شاخص کل بورس با رشد 55 هزار و 773 واحدی معادل 3 درصد رشد کرد و بدین ترتیب شاخص به یک میلیون و 864 هزار و 945 واحد رسید. براین اساس بازدهی بورس تهران از ابتدای سال‌جاری به بیش از 263 درصد رسید. البته بررسی بازده هفتگی بازارها طی دو هفته اخیر نشان دهنده پیشی گرفتن بازار سکه از بورس است اما در میان‌مدت و بلندمدت بازدهی بازار سهام از همه بازارها سبقت گرفته است.
دیروز همچنین ارزش معاملات به بیش از 21 هزار و 691 میلیارد تومان رسید که نشان دهنده حجم بالا و قابل توجه معاملات و ورود نقدینگی به بازار است. برهمین اساس ارزش بازار نیز روز گذشته در آستانه 7 هزار میلیارد تومان ایستاد. دراین روز ارزش بازار به 6976 هزار میلیارد تومان رسید که بیش از دو برابر نقدینگی کل و تولید ناخالص داخلی کشور است.

 منبع: ایران
کد خبر : 417
برچسب ها
اخبار مرتبط
نظرات بینندگان
بدون نظر
ثبت نظر
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 
 
 
M8 کابریولت کامپتیشن؛ باواریایی قدرتمند در لباس سبز سیگنال! (+تصاویر)
پرداخت مرحله اول مطالبات معوق بازنشستگان فولاد در آستانه عید غدیر
نباید از خودروسازان توقع کیفیت داشت!
شاخص بورس قله ۲.۰۰۰.۰۰۰ واحد را پس گرفت
مسکن مهرهای تکمیل نشده نیاز به اخذ دفترچه قسط ندارند
پیگیری واردکنندگان برنج از بانک مرکزی بی‌نتیجه ماند
دلایل گرانی قیمت مرغ
وعده ربیعی برای تصویب حق مسکن کارگران
کرونا با رفتار اقتصادی تهرانی‌ها چه کرد؟
۳۰ درصد از سهام عدالت چند؟
تقاضای جهانی نفت ۸ درصد سقوط می‌کند
رشد ۳۰۰ درصدی منابع بانک مهر ایران در ۳ سال
مدیر جدید امور بازرسی بانک کارآفرین معرفی شد
اعلام نرخ حق الوکاله بانک پارسیان در سال ۹۹
LC 500؛ زیباترین کانورتیبل ژاپنی 2021 (+تصاویر)
اجاره دلاری واحدهای مسکونی در شمال تهران حقیقت دارد؟
آیا کشور امکان تخصیص واریز یارانه جدید بنزین را دارد؟
کلاهبرداری مجازی در پوشش سایت های حراجی
احتمال تعطیلی پاساژ‌های پرترددی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند
مالیات را زودتر بدهید جایزه بگیرید
جامانده مجلس یازدهم پست دولتی گرفت
بازار فولاد هم دلال بازی شد
«پژو۲۰۰۸» ۷۴۰ میلیون تومان شد
مخالفت وزیر اقتصاد با بحث جاماندگان سهام عدالت
ضرر ۲۸۰۰ میلیارد تومانی «هیئت دولت» حسن روحانی به سفره ۱۴ میلیون کارگر
دلایل افزایش قیمت گوشت گوسفندی
وضع شرکت‌های نفتی و پتروشیمی در بورس خوب است
حباب ۶۵۰ هزار تومانی سکه
حباب اوراق تسهیلات مسکن ترکید
۱۴۰ شرکت جدید در راه بازار سهام
عقبگرد بورس
یارانه نقدی می‌تواند ۱۰ برابر شود
پراید ۹۳ میلیونی در بازاری با رکود کامل
چرا تغییر اطلاعات مشمولان سهام عدالت در سامانه ثبت نمی‌شود؟
«تسهیلات بنگاه های آسیب دیده از کرونا» را از «ایوا» بگیرید
تخمین‌های بنیادی از آینده بانک پاسارگاد
تشریح اقدامات، اهداف و نحوه تعامل با مشتریان بانک صنعت و معدن
تسهیلات ۲۰۰ میلیون ریالی بانک مهر ایران برای فرهنگیان
هیچگونه برنامه‌ای برای تعدیل پرسنل بانک‌های ادغامی نداریم
کاهش دامنه نوسان معاملات بورس به ۲ درصد تکذیب شد

 

 

صفحه نخست درباره ما تماس با ما RSS
INFO@TODAYONLINE.IR

همه حقوق این سایت متعلق به روزنامه «امروز» است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است