جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۵/۰۱ - ۱۷:۴۶

به راحتی پاداش بگیرید

گرم شدن هوا و افزایش مصرف برق موجب شده تا صنعت برق برای خوش مصرف ها پاداش نقدی در نظر بگیرد که مشترکان به راحتی می توانند از آن بهره مند شوند.

امروز- مشترکان می توانند تنها با ۱۰ درصد صرفه جویی ۲۰ درصد مبلغ قبض برقشان را کاهش دهند که کاهش این ۱۰ درصد نیز کار چندان پیچیده و دشواری نیست و افراد میتوانند با رعایت برخی نکات جزئی هزینه های خود را کاهش دهند.

آنطور که براورد شده در فصل گرم ۴۰ درصد از مصرف برق کشور به سیستم های سرمایشی اختصاص دارد، به طور میانگین در ۱۰ سال گذشته سالانه  ۵ درصد رشد مصرف داشتهایم که با توجه به اضافه شدن سالانه یک میلیون مشترک و صنایع جدید، مصرف برق افزایش می یابد.

برای پاسخگویی به این میزان رشد مصرف یکی از راهها، ساخت و توسعه نیروگاههای تولید برق و ایجاد تاسیسات جدید بیشتر است که برای این کار باید سالانه ۳ تا ۴۰۰۰ مگاوات برق وارد شبکه کنیم و برای این منظور سالانه ۱۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه نیاز است.

راه دوم مدیریت مصرف برق است  که باعث می شود با کمترین میزان هزینه،  از سرمایه گذاری بیشتر برای ایجاد تاسیسات جدید برای زمان محدودی که تنها در فصل گرم رخ می دهد و افزایش مصرف را باعث می شود، جلوگیری شود که برای تحقق این موضوع صنعت برق مشوق هایی را درنظر گرفته است.

در این رابطه محمدحسن متولی زاده -مدیرعامل توانیر – در گفتوگو با ایسنا با اشاره به این که مردم می توانند با مدیریت مصرف، از  مشوق ها و پاداش های  صنعت برق  بهرهمند شوند، گفت: در بخش خانگی با وجود آنکه مردم بیشتر از گذشته در منازل حضور دارند اما مصرف برق بخش خانگی تاکنون افزایشی نداشته است.

مدیرعامل توانیر با بیان اینکه منحنی بار نشان دهنده آن است که مصرف برق از صبح تا ظهر به تدریج مصرف افزایش می یابد، افزود: با هماهنگی مشترکان و تفاهم نامه هایی که پیشتر با مشترکان منعقد شده است، بار مصرف برق را جابه جا می کنند. به این معنی که مصرف برق را از ساعت های گرم (۱۳ تا ۱۷) به ساعتهای پس از آن موکول میکنند و در ازای آن از مشوق های صنعت برق بهره مند میشوند.

وی با اشاره به این که مردم میتوانند با مدیریت مصرف، از مشوق ها و پاداشهای صنعت برق بهرهمند شوند، یاداور شد: در بخش خانگی با وجود آنکه مردم بیشتر از گذشته در منازل حضور دارند اما مصرف برق بخش خانگی تاکنون افزایشی نداشته است.

متولی زاده گفت: برق به معنای واقعی از تولید به مصرف است یعنی همان لحظه که با  فشار یک کلید اراده می کنیم برق باید در همان لحظه تولید و با سرعت نور منتقل شود تا روشنایی حاصل شود. به این منظور کارکنان وزارت نیرو ۲۴ ساعته و بدون وقفه مشغول فعالیت هستند تا برق مطمئن به دست مردم برسد.

متولی زاده با بیان اینکه در اوج بار، صنایع با کاهش مصرف می توانند در مصرف برق صرفه جویی کنند و سوخت کمتری هم مصرف کنند و از پاداشهای صنعت برق بهره مند شوند، گفت: در همین راستا سال با گذشته ۱۲۰ هزار مشترک بزرگ تفاهم نامه امضا کرده بودیم اما امسال ۲۵۰ هزار مشترک بزرگ با ما همکاری دارند که این تفاهم نامه ها نسبت به سال قبل دو برابر شده است.

به چه کسانی پاداش داده می‌شود؟

برای مشترکان خوش‌مصرف پاداش در نظر گرفته شده است؛ تا جایی که حتی مشترکان می‌توانند با مدیریت مصرف قبوض برق خود را رایگان کنند. اما دو شرط برای اهدا پاداش در نظر گرفته شده است؛ یکی اینکه مشترک باید زیر الگوی مصرف منطقه خودش مصرف کند و نسبت به سال قبل کاهش مصرف داشته باشد. نحوه محاسبه هم بدین گونه است که کاهش مصرف ضرب در اولین پله منطقه محاسبه می شود. به طور مثال اگر ۶۰ تومان قیمت پله اول منطقه ۱ در نظر گرفته شود این عدد ضرب در میزان کاهش مصرف در دوره مشابه شده و میزان پاداش به دست می آید.

به عبارت دیگر اگر مشترک ۱۰ درصد میزان مصرف خود را کاهش دهد، صورت حساب آن شخص حدود ۲۰ درصد کاهش می یابد، تعرفه‌های برق به صورت پلکانی محاسبه می شود و هرچه میزان مصرف افزایش یابد میزان تعرفه نیز به صورت پلکانی افزایش می یابد. به طور مثال اگر از ۲۰۰ کیلووات ساعت میزان مصرف مشترک به ۳۰۰ کیلووات ساعت افزایش یابد ۱۰۰ کیلوات بعدی دو برابر قیمت محاسبه می‌شود، اما اگر مشترک میزان مصرف خود را کاهش دهد شامل پاداش خواهد شد.

درواقع این کاهش مصرف موجب می‌شود که اگر صورت حساب ۱۰ درصد کاهش یابد حدود ۲۰ درصد از هزینه کاسته شود، یعنی اگر ۲۰ درصد میزان مصرف کاهش یابد ۴۰ درصد از پرداختی مشترک کاسته خواهد شد. در خصوص شرایط لازم برای رایگان شدن قبوض برق نیز باید گفت اگر یک مشتری ۲۰۰ کیلووات ساعت برق مصرف کند مصرف خود را به ۱۰۰ کیووات برساند در این شرایط قبض برق این مشترک رایگان خواهد شد.

یک کیلووات ساعت معادل مصرف برق ۴ دستگاه تنفس مصنوعی است که یک شبانه روز کار می کند و جان هموطنان را نجات میدهد، این درحالی است که اگر درجه یک کولرگازی که روی ۱۸ تنظیم شده، به ۲۴ درجه تغییر دهیم، یک کیلووات ساعت در مصرف برق صرفه جویی می شود.

می توان با روش های بسیار ساده بدون این که رفاه خانواده کاهش یابد، مصرف برق را مدیریت کرد به طوری که اگر در منازل از ساعت ۱۳ تا ۱۷،   وسایل پرمصرف برقی را در ساعت های ابتدایی صبح یا ساعت های پایانی شب استفاده  کنند، باعث کاهش مصرف برق  خواهد شد.

همچنین استفاده از دور کند کولرهای آبی و تنظیم کولرهای گازی روی درجه ۲۴ نیز از دیگر راهکارهایی است که هر کدام می تواند تا ۲۰ درصد از مصرف برق را کاهش دهد.

 منبع: ایسنا
کد خبر : 497
برچسب ها
اخبار مرتبط
نظرات بینندگان
بدون نظر
ثبت نظر
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 
 
 
بازار بورس آینه تصمیمات درست و غلط مسئولان است
شاخص بورس هفته آینده به کدام سمت حرکت می‌کند؟
قیمت تولید برق در بهار 32 درصد افزایش یافت
پرداخت تسهیلات نوسازی ناوگان برون‌شهری با بازپرداخت ۷۲ ماهه
مشاغل خانگی و طرح‌های خوداشتغالی زیر چتر حمایت بانک ملی
بانک کشاورزی ۹۸ درصد تسهیلات خود را در اختیار کشاورزان قرار داد
آغاز فروش گوشی تاشوی مایکروسافت از پاییز
کاهش تعداد پیامک‌های ورودی به اپراتورهای همراه
نفت سنگین ایران گران‌تر شد
حال اقتصاد انگلیس ناخوش است
آیا طلا به دوران اوج برمی‌گردد؟
جزئیات تغییر ساعت معاملات بورسی
نرخ سود سپرده بانک‌ها ۱ درصد افزایش یافت
همه واکنش‌ها به تیر چندشاخه فتاح
مصرف برق شبانه هم رکورد زد
آتش واکسن کرونا بر خرمن فلز زرد
کاهش ذخیره‌سازی‌ها نفت را گران کرد
تشکیل پرونده برای 82 هزار متخلف صنفی، تولیدی و خدماتی
عقب‌نشینی شاخص بورس به کانال یک میلیون و ۹۰۰ هزار واحد
یک متر زمین در تهران ۲۵ میلیون!
مدیرعامل اپل وارد کلوب میلیاردرها شد
شیائومی یک تلویزیون شیشه‌ای عرضه کرد!
بیش از325 هزار سیم کارت به دلیل مزاحمت پیامکی قطع شد
چگونه ویروس‌ها را از گوشی خود حذف کنیم؟
پرورش سلول‌های عضله قلب با استفاده از چاپ ۳بعدی
سازمان بهداشت جهانی واکسن روسیه را بررسی می‌کند
ابداع آجرهایی که می‌توانند جایگزین باتری شوند!
موبایل های اندرویدی زلزله را به کاربران خبر می دهند
راه‌اندازی یک میلیون پورت VDSL تا پایان سال
سود مازاد از تعرفه بانک مرکزی قابل مطالبه نیست
مجلس به مدرس خیابانی رای اعتماد نداد
تولید و توزیع ۱.۵ میلیون دستگاه لوازم‌خانگی ارزان تا پایان سال
۴ راه‌حل پیشنهادی همتی به دولت برای تأمین مالی سالم
تهرانی‌ها در صدر دریافت بیمه بیکاری کرونا
ادامه افزایش ورشکستگی شرکت‌های انرژی آمریکا
چرا شرایط اعطای تسهیلات توسط بانک مسکن سخت شده است؟
قیمت نفت در بالاترین رکورد ۵ ماهه ایستاد
کلیات لایحه افزایش سهم شرکت‌های دولتی در بورس تصویب شد
گزینه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت کیست؟
گمرکات از سامانه های قضایی الکترونیکی استفاده بهینه کنند

 

 

صفحه نخست درباره ما تماس با ما RSS
INFO@TODAYONLINE.IR

همه حقوق این سایت متعلق به روزنامه «امروز» است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است