سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹
1399/06/04 - 18:03

کارت بازرگانی 2100 صادرکننده تعلیق شد

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به آخرین فرصت برای رفع تعهد ارزی صادرکنندگان گفت: کارت بازرگانی 2100 صادرکننده که تعهدات ارزی آنها صفر درصد بوده است، تعلیق شد.

امروز- حمید زادبوم امروز در یک نشست خبری با اشاره به این که در 24 تیر ماه امسال وضعیت رفع تعهدات ارزی سال‌های 97 و 98 و همچنین مقررات بازگرداندن ارز حاصل از صادرات ابلاغ شد، گفت: لذا بر اساس مقررات صادرات و واردات به کارگروه پایش رفتار تجاری اختیاراتی داده شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به برخی اختیارات کارگروه پایش رفتار تجاری افزود: این کارگروه می‌تواند در صورتی که در رفتار تجاری سوءرفتاری مشاهد کرد، کارت بازرگانی فرد را تعلیق و یا باطل کند.

وی بیان داشت: این اختیارات در آیین نامه قانون مقررات صادرات و واردات تبصره بند 6 ماده 10 تشکیل کارگروه پایش رفتار تجاری آمده است.

زادبوم گفت:‌ کارگروه مذکور به ریاست وی و با حضور نمایندگانی از اتاق‌های بازرگانی، بانک مرکزی، اتاق تعاون و گمرک تشکیل شده است.

وی با بیان این که این کارگروه در ابتدا سوءرفتارهای تجاری را تعیین می‌کند بیان داشت: به عنوان نمونه یکی از این سوءرفتارها عدم ایفای رفع تعهدات ارزی است، لذا فهرست اسامی صادرکنندگانی که تعهدات ارزی آنها صفر درصد است، دریافت شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان این که صادرکنندگانی که رفع تعهد ارزی انجام نداده‌اند به دو گروه تولیدی و بازرگانی تقسیم‌بندی شده‌اند، بیان داشت: در حوزه بازرگانی کارت بازرگانی 2100 صادرکننده‌ای که تعهدات ارزی انجام نداده‌اند و به عبارتی صفر درصد تعهد ارزی داشته‌اند، تعلیق شد.

زادبوم گفت:در حوزه بازرگانی صادرکنندگانی که تا 30 درصد تعهد ارزی انجام داده‌اند، اگر تا 15 شهریور جاری رفع تعهد ارزی آنها انجام نشود، کارت بازرگانی آنها در روز 15 شهریور تعلیق می‌شود و صادرکنندگان همین حوزه که رفع تعهد ارزی آنها 31 تا 69 درصد است، اگر تا پایان شهریور رفع تعهد ارزی خود را انجام ندهند، کارت بازرگانی این دسته از صادرکنندگان نیز در مورخ 31 شهریور تعلیق خواهد شد.

وی با بیان این که فعلا کارت‌های بازرگانی باطل نشده است، گفت: لذا در انتظار هستیم تا در صورت اعلام بانک مرکزی مبنی بر ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان دوباره این کارت‌ها فعال شود و این تصمیم بر اساس نظر کارگروه پایش رفتار تجاری اتاق بازرگانی، گمرک و وزارت صمت اتخاذ شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: وقتی کارتی تعلیق می‌شود اجازه هیچ صادراتی ندارد و پس از ایفای تعهدات و دریافت نامه از بانک مرکزی کارت صادرکننده آزاد می‌شود، اما پس از ابطال شرایط کاملا متفاوت خواهد بود.

زادبوم با بیان این که بانک مرکزی در صورتی که ایفای تعهدات بالای 95 درصد را به ما اعلام کند، دیگر نیازی به تعلیق کارت نیست، افزود: همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند؛ صادرکنندگان از منابع این کشور استفاده می‌کنند، لذا باید ارزشان را به کشور بازگردانند. البته برخی ممکن است مشکلاتی داشته باشند که آن مشکلات باید رفع شود. بر این اساس در یک ماه گذشته با بیش از 300 شرکتی که تعهدات ارزی آنها صفر درصد بوده، جلساتی برگزار و در خصوص رفع مشکلات آنها صحبت شده است.

وی با بیان این که برخی از مشکلات صادرکنندگان طی این جلسات رفع شده است، گفت: به عنوان نمونه یک شرکت به دلیل تهاتر از طریق بانک عامل خود اقدام کرد که هنوز اطلاعات این صادرکننده از بانک عامل به بانک مرکزی ارسال نشده و این موضوع باعث شده بود تعهدات ارزی آن شرکت صفر باشد، لذا با حل این موضوع در یک ماه اخیر حدود 600 میلیون دلار رفع تعهد ارزی انجام داد.

* کارت‌های تعلیق شده مربوط به تعهدات ارزی سال‌های 97 و 98 است

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در باره تعهدات ارزی سال جاری بیان داشت: از ابتدای فروردین 99 ایفای تعهدات ارزی 4 ماهه است، اما تمامی تعلیق کارت‌های بازرگانی مربوط به تعهدات ارزی سال‌های 97 و 98 است.

زادبوم اضافه کرد: از بین 21 هزار رکورد صادرکننده طی دو سال 97 و 98 بیش از 2 هزار شرکت رفع تعهدات ارزی خود را به صورت کامل و صد درصد انجام داده‌اند که رقم آن بیش از 13 میلیارد یورو است.

وی افزود: از حدود 21 هزار صادرکننده در دو سال مذکور 14 هزار و 946 شرکت نیز تعهدات ارزی آنها صفر درصد بوده که ارزش تعهدات ارزی بیش از 12 هزار نفر از آنها کمتر از 100 هزار یورو است که به نظر می‌رسد شامل پیله‌ورها و مرزنشین‌ها باشد و بقیه 21 هزار صادرکننده نیز تعهدات ارزی آنها بین یک تا 99 درصد است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران در باره تغییر روند صدور کارت بازرگانی اظهار داشت: در حال حاضر سامانه جامع تجارت در فرایند صدور و تمدید کارت بازرگانی مشکلی ندارد و از ابتدای مرداد کار صدور کارت بازرگانی و همچنین از 15 مرداد تمدید کارت بازرگانی از طریق سامانه جامع تجارت وزارت صمت انجام می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان داشت: 5 شرط جدید به شروط سابق صدور کارت بازرگانی اضافه شده که در این مورد توافقاتی با اتاق بازرگانی انجام شده است.

زادبوم اضافه کرد: این 5 شرط به شورای عالی هماهنگی اقتصادی پیشنهاد شده و در صورت تصویب شورا در فرایند صدور کارت بازرگانی اجرایی می‌شود.

 منبع: فارس
کد خبر : 996
برچسب ها
اخبار مرتبط
نظرات بینندگان
بدون نظر
ثبت نظر
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 
 
 
حق کمیسیون مشاوران املاک تهران کاهش یافت
خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی
ریزش 54 هزار و 955 واحد شاخص بورس تهران
قیمت جدید نان روی میز سازمان حمایت
کوپن در راه است
جبران کسری نقدینگی دولت از جیب قطعه ساز و خودروساز
چه کسی عامل اصلی گرانی‌های اخیر است؟
قیمت سکه به ١٣ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید
کشف ۱.۶ هزار میلیارد لوازم یدکی قاچاق خودرو
فارابی، نخستین کارگزاری ۲۴ ساعته بورس ایران
نوسان قیمت دلار در مرز ۲۹ هزار تومانی
صدور قبض رایگان برق امید از آبان ماه
تبلت های اهدایی بانک رفاه کارگران به دانش آموزان سیستانی رسید
مشارکت بانک کشاورزی در ابر پروژه انتقال آب خلیج فارس
جهش تولید به روایت بانک ملی ایران
پونتیاک Trans Am و نسخه‌ای که فقط 8 دستگاه از آن وجود دارد! (+عکس)
تداوم خرید و فروش سکه در کانال ۱۳ میلیونی
همزمان با توسعۀ شبکۀ 5G، مطالعۀ 6G در دستور کار ایرانسل است
شاخص بورس ۴۳ هزار واحد افت کرد
وعده ارزانی تخم مرغ عملی نشد
وام مسکن جوانان به ۴٠٠ میلیون تومان افزایش یافت
انتقاد تند عضو کمیسیون عمران مجلس از مشاوران املاک
برای تعادل قیمت خودرو در بازار تلاش می‌کنیم
وام ودیعه مسکن به اجاره‌نامه‌های جدید هم داده می‌شود
کرونا مصرف بنزین را به ۲۲ میلیون لیتر در روز رساند
قیمت میوه از سقف پایین نمی آید
نفت عراق و نروژ جایگزین نفت روسیه در ترکیه
بانک کارآفرین و کمیسیون ملی یونسکو در ایران تفاهمنامه امضا کردند
فرصت آخر بخشودگی جرائم برای بدهکاران بانک مسکن
نگران قدرت خرید خود نباشید!
جهش چشمگیر جذب منابع و اعطای تسهیلات بانک کارآفرین
برای ورود 3G و 4G به کشور، ۱۲ سال مقاومت شد
جزئیات بسته اینترنت رایگان به استادان دانشگاه‌ها
بازی‌های ویدیویی در ایران ۳۲ میلیون مخاطب دارند
توربین بادی همراه ساخته شد
نسل بعدی دستگاههای الکترونیکی شامل یک عایق اتصال است
ابزاری برای تشخیص سریع و کم‌هزینه کروناویروس
سورنتو 2021 در نسل چهارم؛ فناورانه تر از همیشه با طراحی کاملا متفاوت(+عکس)
قیمت‌ها در بازار خودرو، حبابی و غیر واقعی است
اما و اگرهای طرح عرضه خودرو در بورس از نگاه فعالان

 

 

صفحه نخست درباره ما تماس با ما RSS
INFO@TODAYONLINE.IR

همه حقوق این سایت متعلق به روزنامه «امروز» است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است