چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ - ۱۱:۵۵

سیل نقدینگی پشت سد بورس

بورس باز هم رکورد زد، شاخص کل بورس در معاملات روز گذشته با رشد ۷۵ هزار واحدی، عبور مستحکمی از خط مقاومت ۱.۷ میلیون واحدی داشت و به رقم ۱ میلیون و ۷۳۰ هزار واحد رسید و بار دیگر خبر این بازار را بر سر زبان‌ها انداخت و سرمایه‌گذاران را نسبت به رشد بیشتر شاخص دلگرم کرد. این در حالی است که همچنان اما و اگرها در خصوص بازار سرمایه وجود دارد و اینکه رشد تا کجا ادامه خواهد داشت هنوز پرسشی است بی‫پاسخ.

امروز- شاخص کل بورس روز دوشنبه با رسیدن به قله یک میلیون و ۷۳۰ هزار و ۸۲۸ واحدی و رشد ۷۵ هزار و ۳۹۸ واحدی توانست رکورد جدیدی را به ثبت برساند. ثبت رکوردهای جدید توسط بازار سرمایه دیگر جای تعجب ندارد، چراکه مدت‌هاست رشد شاخص بورس تیتر خبری رسانه‌ها را به خود اختصاص داده است. از زمان صعودی شدن شاخص و ثبت رکوردهای جدید تحلیلگران بازار پیش‌بینی‌های متفاوتی را در‫خصوص آینده بازار مطرح می‌کردند. از همان ابتدای تغییرات در بازار سرمایه و رشد شاخص برخی از کارشناسان نسبت به شرایط به وجود آمده هشدار می‌دادند و رشد همراه با شتاب شاخص را غیرعادی می‌دانستند. این در حالی است که عده‌ای دیگر بر این باور بودند که بعد از سدشکنی شاخص بورس از کانال ١.۵ میلیونی، پیش‌بینی می‌شود که شاخص آماده حرکت به سمت کانال دو میلیون واحدی است. به گفته آنها بازار با قرار گرفتن در مسیر نزولی و ریزش‌های اندک دست به اصلاح زد و اکنون آماده حرکت به سمت جلو است. از سوی دیگر هستند فعالان اقتصادی که معتقدند اگر نقدینگی جذب بازار سرمایه نمی‌شد بازارهای موازی اکنون در شرایط متفاوتی به سر می‌بردند و ما شاهد افزایش‌ قیمت‌های لجام‌گسیخته می‌بودیم. حال این پرسش مطرح می‌شود که آیا واقعا جذب نقدینگی در بازار سرمایه مانع از انفجار قیمتی در بازارهای موازی از جمله ارز و یا طلا شده است؟ در این راستا غلامرضا سلامی، کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه بازارهای اقتصاد خواسته و ناخواسته مسیر حرکتی خود را ادامه می‫دهند‌ و متمرکز شدن نقدینگی در بورس تنها وسیله‌ای برای کنترل موقتی جریانات است به «ابتکار» گفت: برخی‌ها عقیده دارند که اگر نقدینگی وارد بازار بورس نمی‌شد ما اکنون دلار 30 هزار تومانی داشتیم. این افراد باید توجه داشته باشند که اگر دلار بخواهد به کانال 30 هزار تومان وارد شود به راحتی و با توجه به مولفه‌های موثر در اقتصاد به مسیر خود ادامه خواهد داد، البته این جریان ممکن است دیر و زود داشته باشد اما در‫نهایت بازار تصمیم خود را برای ادامه مسیر خواهد گرفت. به عبارتی دیگر ممکن است رشد تصنعی بازار سرمایه این اتفاق را به تاخیر بیندازد اما مانع از این اتفاق نمی‌شود.
وی با اشاره به روند بازار سرمایه ادامه داد: روند بازار سرمایه به این شکل شده است که یک رانت بزرگ به عده‌ای می‌رسد و در پایین ضرر هنگفتی به سهام‌داران خرد وارد می‌شود. به علاوه پس از اینکه بورس سقوط کند جهش قیمتی در بازارهای موازی به مراتب بیشتر و شدیدتر خواهد بود. چراکه نقدنگی مکانی برای ماندن در بازار سرمایه را نخواهد داشت و طبیعتا بازارهای موازی را نشانه می‌گیرد و قطعا تبعات سنگینی را به همراه خواهد داشت.

افراد به فکر حفظ ارزش سرمایه‌های‌شان هستند

سلامی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به تمایل افراد برای فعالیت در بازارهای اقتصاد اشاره کرد و گفت: اکنون شرایط کشور به‌گونه‌ای است که افراد سعی دارند به هر وسیله‌ای که شده دارایی خود را حفظ کنند، سپرده در بانک دیگر مانند گذشته ارزش سرمایه افراد را حفظ نمی‌کند و برعکس نگهداری سرمایه در سپرده‌های بانکی یعنی از بین رفتن بخشی از سرمایه‌ و در این شرایط سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند نقدینگی در دست‌شان را به سمت بازارهای اقتصادی ببرند تا قدرت خریدشان حفظ شود.
وی ادامه داد: این در حالی است که در بازارهایی همچون طلا و یا مسکن ما با کالایی روبه‌رو هستیم که دارای ارزش ذاتی است. اما در بازار سرمایه ماجرا کمی متفاوت می‌شود، سرمایه‌گذاران در این بازار با سهم-هایی مواجه می‌شوند که ارزش ذاتی پایین‌تری به نسبت قیمت‫شان دارند. اکنون افراد توجهی به قیمت ذاتی سهم‌ها نداشته و تنها به فکر سوددهی هستند. این روند همانند یک بازی می‌ماند و سهام‌داران با امید اینکه فرد زیان‌ده نیستند فعالیت می‌کنند.
این کارشناس بازار سرمایه اظهار کرد: خوش‌بینی در بازار سرمایه متعلق به کسانی است که از این حوزه منتفع می‌شوند. هنگامی که اقتصاد رو به افول بوده و رشد اقتصادی منفی داریم یعنی یکی از عوامل ارزش افزوده که سود شرکت‌ها است پایین آمده، پس چطور می‌شود سود شرکت پایین بیاید اما ارزش سهام همان شرکت بالا برود؟ این معما باید حل شود تا از بروز مشکلات جدی در این بخش از اقتصاد جلوگیری کرد.

خروج این حجم از نقدینگی انفجاری خواهد بود؟

وی به سود ناشی از نقدینگی در بازار سرمایه اشاره کرد و در این خصوص گفت: در مسیر ورود نقدینگی به بازار سرمایه ما تنها با حجم نقدینگی روبه‌رو نیستیم، بلکه مسئله مهم‌تر سود ناشی از نقدینگی است که در این مدت وارد بازار شده، اگر بورس در آستانه سقوط قرار بگیرد مطمئنا با توجه به سود آن حجم از نقدینگی ما با تبعات سنگین‌تری روبه‌رو خواهیم شد.
سلامی با اشاره به قدرت انفجاری خروج نقدنگی ادامه داد: اگر این حجم از نقدینگی قبل از ورود به بازار سرمایه تقسیم می‌شد و بخش‫های دیگر را در‫بر می‌گرفت شدت و حدت خروجش از هر بازاری کمتر می‌شد. اکنون نقدینگی در بازار سرمایه متمرکز شده است و اگر این بازار در مسیر سقوط قرار بگیرد با توجه به حجم نقدینگی و سود آن قدرت انفجاری بیشتری خواهد داشت. در آن شرایط، بازارهای موازی نیز به شدت در معرض خطر قرار می‌گیرند، باید بدانیم که اگر قرار باشد که شاخص بورس با سقوط همراه باشد ما انفجاری قیمتی خواهیم داشت.

دولت باید اداره بازار را به دست بخش خصوصی بدهد

سلامی در پایان به راهکاری برای مدیریت بازار اشاره کرد و گفت: اکنون دولت و بسیاری از فعالان اقتصادی تمام سعی و تلاش خود را می‌کنند تا با روش و ترفندهای مختلف این خطر را به عقب بیندازند. اما اینکه تا کجا می‌تواند از بروز این اتفاق جلوگیری کند خود جای سوال دارد. اگر واقعا دولت برای حفظ بازار مصمم است باید یک‌سری بازسازی‌هایی را در ساختار خود انجام دهد و حضور بخش خصوصی در بازار سهام را پررنگ‌تر کند. به عبارتی دیگر اداره شرکت‌ها را به بخش خصوصی بسپارد تا این بازار عمق کافی را پیدا کند تا این فروپاشی به تعویق بی-افتد و شدت آن کاهش یابد. در این شرایط می‌توانیم امید داشته باشیم که بازار و سرمایه سهام‌داران حفظ شود.

 منبع: ابتکار
کد خبر : 106
برچسب ها
اخبار مرتبط
نظرات بینندگان
بدون نظر
ثبت نظر
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
 
 
 
نباید از خودروسازان توقع کیفیت داشت!
شاخص بورس قله ۲.۰۰۰.۰۰۰ واحد را پس گرفت
مسکن مهرهای تکمیل نشده نیاز به اخذ دفترچه قسط ندارند
پیگیری واردکنندگان برنج از بانک مرکزی بی‌نتیجه ماند
دلایل گرانی قیمت مرغ
وعده ربیعی برای تصویب حق مسکن کارگران
کرونا با رفتار اقتصادی تهرانی‌ها چه کرد؟
۳۰ درصد از سهام عدالت چند؟
تقاضای جهانی نفت ۸ درصد سقوط می‌کند
رشد ۳۰۰ درصدی منابع بانک مهر ایران در ۳ سال
مدیر جدید امور بازرسی بانک کارآفرین معرفی شد
اعلام نرخ حق الوکاله بانک پارسیان در سال ۹۹
LC 500؛ زیباترین کانورتیبل ژاپنی 2021 (+تصاویر)
اجاره دلاری واحدهای مسکونی در شمال تهران حقیقت دارد؟
آیا کشور امکان تخصیص واریز یارانه جدید بنزین را دارد؟
کلاهبرداری مجازی در پوشش سایت های حراجی
احتمال تعطیلی پاساژ‌های پرترددی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند
مالیات را زودتر بدهید جایزه بگیرید
جامانده مجلس یازدهم پست دولتی گرفت
بازار فولاد هم دلال بازی شد
«پژو۲۰۰۸» ۷۴۰ میلیون تومان شد
مخالفت وزیر اقتصاد با بحث جاماندگان سهام عدالت
ضرر ۲۸۰۰ میلیارد تومانی «هیئت دولت» حسن روحانی به سفره ۱۴ میلیون کارگر
دلایل افزایش قیمت گوشت گوسفندی
وضع شرکت‌های نفتی و پتروشیمی در بورس خوب است
حباب ۶۵۰ هزار تومانی سکه
حباب اوراق تسهیلات مسکن ترکید
۱۴۰ شرکت جدید در راه بازار سهام
عقبگرد بورس
یارانه نقدی می‌تواند ۱۰ برابر شود
پراید ۹۳ میلیونی در بازاری با رکود کامل
چرا تغییر اطلاعات مشمولان سهام عدالت در سامانه ثبت نمی‌شود؟
«تسهیلات بنگاه های آسیب دیده از کرونا» را از «ایوا» بگیرید
تخمین‌های بنیادی از آینده بانک پاسارگاد
تشریح اقدامات، اهداف و نحوه تعامل با مشتریان بانک صنعت و معدن
تسهیلات ۲۰۰ میلیون ریالی بانک مهر ایران برای فرهنگیان
هیچگونه برنامه‌ای برای تعدیل پرسنل بانک‌های ادغامی نداریم
کاهش دامنه نوسان معاملات بورس به ۲ درصد تکذیب شد
بورس از نقطه قرمز عبور کرد
ورود 3 میلیون 580 هزار نفر جدید به بورس در سال جاری

 

 

صفحه نخست درباره ما تماس با ما RSS
INFO@TODAYONLINE.IR

همه حقوق این سایت متعلق به روزنامه «امروز» است و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است